14:47 گرينويچ - سه شنبه 25 نوامبر 2008 - 05 آذر 1387

دولت کویت 'کناره گیری می کند'

وزرای کویت

وزرا برای اجتناب از استیضاح پارلمان دسته جمعی استعفا داده اند

نمایندگان پارلمان کویت گفته اند که دولت این کشور تقاضای کناره گیری خود را به حاکم این کشور اعلام کرده است.

با این اقدام، تقاضای استیضاح نخست وزیر کویت از سوی برخی نمایندگان پارلمان منتفی خواهد شد. این نمایندگان گفته اند که نخست وزیر باید به خاطر سفر یک روحانی شیعه ایرانی به این کشور که متهم شده به اهل سنت توهین کرده است، استیضاح شود.

سه نماینده اسلام گرای پارلمان کویت گفته اند که اظهارات این روحانی درباره یاران پیامبر اسلام توهین آمیز بوده است.

مصاحبه با رضا قاسمی سفیر سابق ایران در کویت

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

تاکنون گزارشی از موافقت امیر کویت با کناره گیری دولت ارسال نشده است.

با این حال، خبر استعفای دولت از سوی نمایندگان پارلمان تازه ترین بحران سیاسی است که کویت با آن مواجه شده است.

زمانی که پارلمان درصدد بود تاریخ استیضاح را تعیین کند، وزرای کویت به همراه شیخ ناصر محمد احمد الصباح، نخست وزیر، صحن پارلمان را ترک کردند.

بدون حضور دولت، پارلمان کویت قادر نیست مسئولیت های خود را انجام دهد.

خبرگزاری فارس، ماه گذشته (27 آبان) گزارش کرد که از ورود "محمد باقر فالی"، مبلغ مذهبی ایرانی که به مناسبت های مختلف در حسینه کربلایی های کویت سخنرانی و به مدت 21 سال مقیم آن کشور بوده است، در فرودگاه کویت جلوگیری شده بود.

فارس در آن گزارش آورده بود "سلفی ها و وهابی های تندرو در داخل حکومت کویت با ورود و اقامت آقای فالی، که سخنرانی های تاثیرگذاری در کویت اجرا کرده است، مخالف بوده اند."

انحلال؟

در گذشته، امیر کویت، شیخ صباح احمد الصباح برای جلوگیری از برگزاری جلسه استیضاح و رای اعتماد در پارلمان، اعضای دولت خود را جا به جا یا پارلمان را منحل کرده است.

نمایندگان پارلمان پس از انجام جا به جایی در پست های وزارت در کویت اجازه ندارند وزیری را به خاطر عملکردش در پستی که قبلا داشته استیضاح کنند.

هیئت دولت کنونی در کویت از ماه مارس سال 2007 روی کار بوده است.

معروف است که پارلمان کویت مستقل ترین پارلمان در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

اما در این کشور هنوز هم استیضاح وزرا از سوی برخی نمایندگان پارلمان اقدامی جنجال برانگیز است چون وزرا از میان اعضای خانواده سلطنتی انتصاب می شوند.

شکایت سه نماینده اسلام گرا از نخست وزیر کویت به مسائل دینی محدود نمی شود آنها همچنین او را به فساد اداری و اهمال در اداره خدمات عمومی متهم کرده اند.

بیم می رود که بحران سیاسی دیگری در این کشور نفت خیز باعث شود اصلاحات اقتصادی مهمی که قرار بوده در واکنش به رکود اقتصاد جهانی در این کشور به اجرا درآید، با تاخیر مواجه شود.

دولت کویت امیدوار بوده به دومین بازار سهام در جهان عرب کمک نقدی کند و نظام جدیدی را برای انضباط مالی راه اندازی کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.