مخالفان دولت تایلند فرودگاه را بستند

مسافران فرودگاه بانکوک
Image caption پرواز صدها جهانگرد خارجی از فرودگاه بانکوک لغو شده است

تظاهرکنندگان مخالف دولت تایلند فعالیت فرودگاه اصلی پایتخت را متوقف کرده اما گفته اند به یک هواپیمای ایرانی اجازه پرواز خواهند داد.

از بامداد روز چهارشنبه، 26 نوامبر (6 آذر)، هزاران تن از طرفداران حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی، که حزب اصلی مخالف دولت این کشور است، ترمینال های فرودگاه بین المللی سووارنابهومی در بانکوک، پایتخت، را به اشغال درآورده و باعث لغو پروازهای مسافرتی از این فرودگاه شده اند.

با توقف فعالیت این فرودگاه، پرواز صدها جهانگرد خارجی که در صدد خروج از بانکوک بودند لغو شده و آنان همچنان در محوطه فرودگاه سرگردان هستند.

تظاهرکنندگان، که بسیاری از آنان پیراهن زرد رنگ بر تن دارند، در ساعات شب گذشته با عبور از صف ماموران پلیس مستقر در اطراف فرودگاه عملا ترمینال های آن را اشغال کردند.

به دلیل نامشخص بودن شرایط امنیتی در بانکوک، تعدادی از شرکت های هواپیمایی خارجی پرواز های خود به این شهر را به حالت تعلیق در آورده اند.

مخالفان دولت تایلند از حدود شش ماه پیش تا کنون برای سرنگونی دولت مبارزه کرده اند اما رهبران دولت تاکید داشته اند که در برابر فشار تسلیم نمی شوند.

Image caption نخست وزیر تایلند تقاضای مخالفان برای استعفای دولت را رد کرده است

هدف اعلام شده تظاهرکنندگان از اشغال فرودگاه بین المللی بانکوک جلوگیری از ورود سومچایی وونگساوات، نخست وزیر بوده که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوس به پرو سفر کرده و قرار است روز چهارشنبه به تایلند بازگردد.

در ماه اوت سال جاری، تظاهرکنندگان ساختمان نخست وزیری را به اشغال خود در آوردند تا با ساقط کردن دولت، آنچه را که "سیاست نوین" می نامند به اجرا بگذارند که از جمله شامل انتصاب اکثریت نمایندگان پارلمان از سوی پادشاه به جای انتخاب آنان با رای مردم است.

به گفته طرفداران دولت، علت طرح این درخواست این است که مخالفان نگران آن هستند که در صورت برگزاری انتخابات پارلمانی، رای دهندگان مانند انتخابات سال 2007 از حزب قدرت مردم حمایت کنند و این حزب مجددا به اکثریت کرسی های پارلمانی دست یابد.

منابع نزدیک به نخست وزیر تایلند گفته اند که دولت در نظر دارد برای جلوگیری از مختل شدن خدمات عمومی، در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کند که در چنین صورتی، حفظ نظم و امنیت به واحدهای ارتش سپرده می شود.

'کودتای نظامی منتفی است'

با ادامه اشغال فرودگاه بین المللی بانکوک، ژنرال آنوپونگ پائوچیندا، رئیس ستاد ارتش تایلند، در یک مصاحبه خبری مداخله ارتش برای پایان دادن به بحران سیاسی کنونی را منتفی دانست اما در عین حال به نخست وزیر توصیه کرد برای خاتمه دادن به نا آرامی ها، پارلمان را منحل و انتخابات عمومی را برگزار کند.

در پاسخ به این درخواست، سخنگوی نخست وزیر تاکید کرده است که دولت با رای اکثریت مردم و برای اجرای برنامه ای مشخص انتخاب شده و قصد استعفا ندارد.

حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی در سال 2005 و به منظور مبارزه با تاکسین شیناواترا، نخست وزیر وقت، توسط یکی از شرکای تجاری سابق او تشکیل شد و از حمایت بازرگانان و صاحبان صنایع در تایلند برخوردار بوده است.

Image caption مخالفان گفته اند تا استعفای نخست وزیر به تظاهرات ادامه می دهند

پایه گذاران این حزب آقای شیناواترا را متهم می کردند که با برخورداری از اکثریت قابل توجه خود در پارلمان و سوء استفاده از قدرت، در صدد پیشبرد منابع تجاری شخصی است و خواستار برکناری او از قدرت شدند.

در ماه سپتامبر سال 2006، ارتش تایلند با یک کودتای بدون خونریزی دولت تاکسین شیناواترا را سرنگون کرد و قدرت را تا زمان برگزاری انتخابات عمومی در تابستان سال 2007 در دست داشت.

در انتخابات دسامبر سال 2007، حزب قدرت مردم به رهبری سمک سونداراوج توانست به بیشترین شمار کرسی های پارلمانی دست یابد و با ائتلاف با چند حزب دیگر، دولت را تشکیل دهد.

این حزب با هدف حمایت از سیاست های تاکسین شیناواترا تاسیس شده بود اما با به جریان افتادن پرونده اتهامات علیه نخست وزیر سابق و همسرش به اتهام فساد مالی، به تدریج روش مستقلی را در پیش گرفته است.

آقای شیناواترا و همسرش که با سپردن وثیقه آزاد شده بودند اوایل سال جاری به خارج از تایلند سفر کردند و از بازگشت به این کشور خودداری ورزیده اند.

در ماه سپتامبر سال جاری، پس از آنکه دادگاه قانون اساسی تایلند سمک سونداراوج را به دلیل تصدی همزمان سمت دولتی و شغل خصوصی مقصر شناخت و به کناره گیری او از سمت نخست وزیری رای داد، ائتلاف حاکم سومچایی وونگساوات را به جانشینی او برگزید.

در حالیکه پادشاه و خانواده سلطنتی تایلند از احترام قابل توجهی در میان اکثر مردم این کشور برخوردار هستند، حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی دولت و ائتلاف حاکم را به تلاش برای تغییر نظام حکومتی و برقراری جمهوری در این کشور متهم کرده است.

دولت تایلند با رد این اتهام، گفته است که ادامه تظاهرات مخالفان در خلال چند ماه گذشته به اقتصاد این کشور خسارات گسترده ای وارد ساخته و باید پایان یابد.

در حالیکه صنعت جهانگردی از جمله منابع عمده درآمدهای ارزی برای تایلند است، نا آرامی ماه های اخیر به کاهش قابل توجه در سفر جهانگردان خارجی به این کشور منجر شده است.

اجازه پرواز به هواپیمای ایرانی

در خبری دیگر در مورد توقف فعالیت فرودگاه بانکوک، یک روزنامه تایلندی از اجازه پرواز به یک هواپیمای خطوط مسافربری ایران خبر داده است.

Image caption پرواز هواپیمای ایرانی حجاج سرگردان را به تهران خواهد برد

به گزارش سایت اینترنتی روزنامه ملت، چاپ بانکوک، حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی گفته است با پرواز یک فروند هواپیمای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی برای حمل زائران تایلندی به مکه از طریق تهران موافقت کرده است.

این روزنامه به نقل از رهبر این حزب گزارش کرده که به پرواز شماره 416 شرکت هواپیمایی ایران اجازه می دهد در روز چهارشنبه بانکوک را به مقصد تهران ترک کند.

اشغال فرودگاه بانکوک توسط تظاهرکنندگان مخالف دولت مانع از ورود و خروج هواپیماهای مسافربری شده و صدها مسافر که قصد ترک تایلند را داشته اند در محوطه فرودگاه سرگردان مانده اند.

حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی هشدار داده که طرفداران این حزب تا کناره گیری دولت به اشغال فرودگاه ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط