تقاضای سازمان ملل برای کمک نیم میلیارد دلاری به فلسطینیان

ورود کمک های سوختی

در نشستی رسانه ای که روز چهارشنبه، 26 نوامبر در بیت المقدس شرقی برگزار شد،، آژانسهای امداد رسانی سازمان ملل متحد خواستار اختصاص نیم میلیارد دلار برای تامین نیازهای حداقلی فلسطینیان ساکن نوار غزه و اراضی اشغالی شدند.

ارتش اسرائیل از بیست و دو روز پیش از ورود عادی کمکهای بشر دوستانه و خبرنگاران به نوار غزه جلوگیری کرده است. اسرائیل می گوید این اقدام را در واکنش به شلیک موشک از نوار غزه به داخل خاک این کشور اتخاذ کرده است.

امسال ششمین سالی است که سازمان ملل بودجه ای را برای امدادرسانی به فلسطینیان تعیین کرده است، اما این بیشترین مبلغی است که تا کنون توسط این سازمان برای این منظور درخواست شده است.

فیلیپه لازارینی، رئیس دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد در نشست رسانه ای روز چهارشنبه گفت: "نه تنها هیچ کدام از مشکلات زیربنایی فلسطینیان، اعم از مشکلات اقتصادی، درمانی و تغذیه ای حل نشده، بلکه در اثر محاصره اقتصادی نوار غزه و ادامه اشغال کرانه باختری رود اردن، ما شاهد معکوس شدن روند توسعه مدنی هستیم."

مکسل گیلارد، هماهنگ کننده امور امدادرسانی بشر دوستانه سازمان ملل متحد نیز در این نشست، ضمن محکوم کردن شلیک موشک به اسرائیل گفت مسدود کردن مرزهای غزه توسط اسرائیل، مجازات جمعی فلسطینیان ساکن نوار عزه محسوب می شود که در نتیجه آن، زندگی مردم عادی با مشکلات جدی رو به رو شده است.

در آخرین گزارش سازمان ملل متحد از وضعیت غزه به مشکلات زیادی اشاره شده که در اثر تحریمها برای مردم غزه ایجاد شده است. بر اساس این گزارش:

- فعالیت اقتصادی در نود و هشت در صد از بخش خصوصی غزه متوقف شده است.

- 100 هزار نفر در سال جاری از کار بیکار شده اند و نزدیک نیمی از جمعیت فعال غزه بی کار اند.

- فعالیت شهرداری ها به دلیل مشکلات اقتصادی متوقف شده و در نتیجه صدها تن زباله در خیابانها رها شده است.

- 76 در صد از مردم غزه برای زنده ماندن به کمک های بشر دوستانه متکی هستند.

آقای گیلارد در پاسخ به این سوال که چرا سازمان ملل متحد کاروانهای امدادرسانی اش را از گذر گاه رفح (مرز غزه و مصر) به غزه اعزام نمی کند گفت که گذرگاه رفح برای انتقال کالا مناسب نیست.

اما اکثر تحلیلگران در منطقه اعتقاد دارند که دولت مصر نظر مثبتي نسبت به دولت حماس نداشته و در نتیجه رغبتی به این کار نشان نمی دهند.

مطالب مرتبط