حملات مرگبار بمبئی را به لرزه در آورد

مردان مسلح چهارشنبه شب در چندین نقطه مختلف بمبئی با مسلسل و نارنجک دست به حمله زده اند که دستکم 101 کشته و حدود 287 زخمی بر جای گذاشته است.

حداقل هفت نقطه پایتخت اقتصادی هند از جمله دو هتل مجلل هدف حمله تیراندازان قرار گرفت. پلیس گفته است که تیراندازی ها بخشی از حملات هماهنگ تروریستی بوده است. همچنین گمان می رود عاملان حمله، چند نفر را در هتلی مجلل به گروگان گرفته باشند.

يک ایستگاه قطار، دو هتل پنج ستاره، یک بیمارستان و رستورانی که محل تجمع توریستهای خارجی است، از جمله مکانهایی بوده که هدف حمله بوده است.

پلیس می گوید که 4 مهاجم مظنون در این حمله تروریستی کشته شده و 9 نفر دستگیر شده اند.

با روشن شدن هوا در روز پنجشنبه در بمبئی، اوضاع همچنان مبهم است و گزارش ها از تیراندازی در هفت تا شانزده نقطه متغیر است.

کماندوها دو هتل، تاج محل و اوبروی ترایدنت، که تصور می شود مردان مسلح ده ها نفر را در آنها گروگان گرفته باشند محاصره کرده اند.

مقام ها می گویند که رئیس واحد ضدتروریسم بمبئی و دو افسر ارشد دیگر از جمله کشته شدگان هستند.

کاخ سفید پس از برگزاری نشست مقام های ارشد اطلاعاتی و ضدتروریسم قول داده است به دولت هند کمک کند.

ساعات آخر شب

حمله مردان مسلح در ساعت یازده شب به وقت محلی در نقاطی در جنوب بمبئی آغاز شد.

ای ان روی، کمیسر پلیس ایالت ماهاراشترا، گفت: "تروریست ها با استفاده از مسلسل و در برخی نقاط نارنجک دست به حمله زده اند."

گزارش شده است که علاوه بر تیراندازی ها، دستکم دو انفجار که احتمالا در ناشی از پرتاب نارنجک بوده بمبئی را لرزانده است.

تلویزیونهای محلی صحنه هایی را پخش کردند که خیابانهای پوشیده از خون را نشان می داد و مجروحان و جنازه هایی کشته شدگان را که به آمبولانسها منتقل می شدند.

یک خبرنگار بی بی سی در بیرون هتل "کاخ تاج محل" که محل یکی از حملات بود می گوید که پلیس و مردان مسلح به تبادل آتش پرداختند و اینکه 11 افسر پلیس در این درگیری کشته شده اند.

گزارش های شاهدان عینی حاکیست که مهاجمان به ویژه شهروندان بریتانیا و آمریکا را هدف گرفتند.

فرانک گاردنر خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید که اگر این گزارش ها صحیح باشد تلویحا نشانگر تمایلات اسلامی مهاجمان است.

گروهی که خود را "مجاهدین دِکان" (دِکان نام منطقه ای در هند است) می نامد مسئولیت حمله را به عهده گرفته است. این گروه تاکنون ناشناخته بود.

انگیزه حمله معلوم نیست اما این حادثه در خلال انتخابات در چندین ایالت هند از جمله در ناحیه مناقشه زده کشمیر روی می دهد.

در ماه های اخیر موجی از بمبگذاری ها در شهرهای هند روی داده که جان ده ها نفر را گرفته است.

اکثر آن حملات به پیکارجویان مسلمان نسبت داده شده است با این حال پلیس افراط گرایان هندو را نیز به ظن مشارکت در حملات دستگیر کرده است.