رای گیری در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق

پارلمان عراق قرار است امروز ( چهارشنبه ۲۸ نوامبر) طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق تا سال ۲۰۱۱ را به رای گیری بگذارد.

بر اساس این طرح، نیروهای آمریکایی تا پایان سال آینده درخیابانها حضور نخواهند یافت و بدون اجازه عراقی ها نمی توانند به بعضی از اماکن یورش ببرند.

دولت شیعه عراق می گوید مطمئن است که رای گیری برگزار خواهد شد اما این طرح باید از سوی احزاب اصلی سنی نیز حمایت شود.

دولت عراق این نشست سرنوشت ساز را به عنوان مقدمه رسیدن به تمامیت ارضی تلقی می کند و آن را با آغوش باز می پذیرد. نقشه خروج نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱، بعد از یک سال مذاکره با آمریکایی ها به ثمر رسیده است .

این طرح از سوی کابینه عراق تایید شده، اما انتظار می رود مذاکره پر تلاطمی بین شیعیان و سنی هایی که از دولت حمایت نمی کنند، در گیرد.

حمایت اعضای سنی پارلمان از این قرارداد ضروری است زیرا چنین حمایتی باعث نوعی رضایت ملی می شود.

اما سنی ها برای موافقت با این طرح، خواهان عضویت بیشتر در نیروهای امنیتی هستند. آنها همچنین خواهان برگزاری رفراندوم هستند و می گویند دولت باید این شرایط و همچنین خواسته های دیگر آنها را عملی کند، تا آنها به این طرح رضایت دهند.

از میان مخالفان دیگر می توان به حزب تندرو شیعه موسوم به "صدری ها" اشاره کرد که می گویند نیروهای آمریکایی باید تا پایان امسال عراق را ترک کنند. آنها همچنین می خواهند توازن قدرت در عراق بازبینی شود تا نقش بیشتری به روحانیون مذهبی داده شود.

احزاب اصلی شیعه و کرد، تقریبا ۱۳۸ رای از ۲۷۵ کرسی را فراهم می کنند اما حتی دولت هم می گوید که این بدون رای اکثریت که شامل آراء سنی هاست، پیروزی تلقی نمی شود.

مذاکرات هنوز ادامه دارد و اگر به شکست بیانجامد رای گیری نیز به تعویق خواهد افتاد.

مطالب مرتبط