تحقیق درباره پدر متجاوز در بریتانیا ادامه دارد

در بریتانیا تحقیق درباره نحوه عملکرد مددکاران اجتماعی در ارتباط با پرونده تجاوز یک پدر به دخترانش که برای مدت حدود سی سال ادامه داشته، آغاز شده است.

روز گذشته (25 نوامبر)، مردی 56 ساله از استان شفیلد انگلستان به اتهام تجاوز جنسی به دو دخترش که 19 بارداری و 9 زایمان نتیجه آن بوده است، به حبس ابد محکوم شد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا امروز (26 نوامبر)، گفت مردم بریتانیا از شنیدن ماجرای این خانواده که بازگو کردن آن "غیرقابل تحمل است، خشمگینند."

او در واکنش به درخواست نمایندگان شفیلد در پارلمان این کشور برای توضیح در مورد علت مشکوک نشدن مددکاران اجتماعی به این جنایات گفت لازم است نظام مددکاری در این کشور تغییر کند.

این پدر در دادگاه به بیست و پنج مورد تجاوز جنسی به دخترانش اعتراف کرده و برای هر یک از این تجاوزها به حبس ابد محکوم شده است که دست کم باید تا بیست سال در حبس بماند.

در دادگاه شفیلد گفته شد که دختران این مرد به سن بلوغ نرسیده بودند که سال ها تجاوز پی در پی به آنها شروع شد.

اگر دخترها حاضر نمی شدند که با پدرشان هم خوابگی کنند به شدت توسط او کتک می خوردند.

قاضی دادگاه (آلن گلدسک)، گفت در چهل سالی که از عمر کاری او می گذرد این بدترین پرونده در نوع خود بوده که با آن مواجه شده است.

آقای گلدسک در حالی که حکم نهایی دادگاه را اعلام می کرد، گفت: "من تردیدی ندارم که بسیاری از مردم که از جزئیات این پرونده آگاه شده اند به این نتیجه رسیده اند که تو یا نباید از زندان آزاد شوی یا فقط زمانی که فرتوت شدی و از پا افتادی، آزاد شوی. من با این نظر موافقم."

قاضی پرونده در ادامه افزود: "نظام قضایی که منعکس کننده نظر ناگفته اکثریت مردم نباشد، سزاوار اعتماد آنها نیست. قرن هاست که در این نظام اشد مجازات برای تجاوز جنسی حبس ابد است و این همان حکمی است که من صادر می کنم."

در دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده گفته شد که هیچ یک از پزشکان، پرستاران یا مددکاران اجتماعی که با دختران ملاقات کرده بودند در ارتباط با دلیل باردار شدن پی در پی آنها تحقیق نکرده بودند.

قاضی پرونده گفت: "روشن است که به خاطر این پرونده درباره نحوه عملکرد مددکاران اجتماعی و کادر پزشکی و این که در بیست سال گذشته (که با این خانواده در تماس بوده اند) چه می کرده اند، سوالاتی مطرح می شود."

نخست وزیر بریتانیا در جلسه پرسش و پاسخ روز چهارشنبه گفت: "اگر باید در نظام مددکاری تغییری ایجاد شود و این نظام موفق نبوده است، ما نظام را تغییر می دهیم. مردم می خواهند بدانند چطور چنین سوءرفتاری می توانسته است برای مدتی طولانی صورت بگیرد بدون آن که مسئولان خدمات عمومی آن را ردیابی و برای رفع آن اقدام کنند."

جیمز برد، وکیل تسخیری متهم روز گذشته در دادگاه گفت: "علیرغم شک و تردیدهای واقعی که وجود داشته، مددکاران اجتماعی شفیلد و لینکولنشایر (جاهایی که این خانواده زندگی می کرده است)، کاری در ارتباط با حاملگی های پی در پی این دختران که کمتر زنی تحمل آن را دارد، انجام ندادند."

او گفت: "روشن است که شاکیان و فرزندانشان بارها و بارها به بیمارستان مراجعه داشته اند اما هیچ پزشک و پرستاری تلاش نکرده بود که سر از این شرایط درآورد و ادعای شاکیان را که پدرشان پدر کودکان نیست، پذیرفته اند."

جین لادلم، مدیر خدمات برای جوانان در شهرداری شفیلد امروز (26 نوامبر)، تائید کرد که بازنگری جدی این پرونده آغاز شده که از جمله به شرایط و ارتباطاتی که مددکاران با دختران داشته اند، می پردازد.

با این که دختران جمعا نوزده بار حامله شدند، 9 کودک به مرحله تولد رسیدند که دو تن از آنها در بدو تولد جان باختند. 10 مورد دیگر بارداری یا عمدا یا سهوا سقط شدند.

دو دختر پس از قرائت حکم دادگاه با انتشار بیانیه ای که توسط رئیس پلیس شفیلد خوانده شد، گفتند که رنج و عتاب آنها "برای سال های متمادی ادامه خواهد داشت و آنها امیدوارند در جریان بازنگری عملکرد مددکاران پاسخی پیدا شود."

آنها همچین گفتند: "زندانی شدن او (پدرشان)، باعث می شود که نتواند دیگر به ما دست بزند."

در دادگاه گفته شد که این مرد از آزاری که به دخترانش وارد می کرده، "لذت می برده است."

متهم حاضر نشده بود هنگام اعلام حکم در دادگاه حاضر شود.

مطالب مرتبط