یک گروه اسلامگرا مسئوليت حملات در هند را پذيرفت

انفجار در بمبئی
Image caption چندین نقطه شهر بمبئی هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت

در حالیکه حملات مرگبار در هند محکومیت گسترده جهانی را در پی آورده، یک گروه اسلامگرای ناشناخته مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

روز پنجشنبه، 27 نوامبر (7 آذر)، گروهی که خود را "مجاهدین دکن" می خواند با ارسال پیام هایی از طریق ئی-میل برای خبرگزاری های مختلف در هند مسئولیت حملات مسلحانه روز چهارشنبه در نقاط مختلف بمبئی را برعهده گرفته که بیش از یکصد کشته و نزدیک به سیصد زخمی برجای گذاشته است.

ظاهرا این گروه نام خود را از فلات قاره دکن در جنوب کشور هند گرفته که ایالت ماهاراشترا، که شهر بمبئی مرکز آن است، در آن واقع است.

در عین حال، با اینکه احتمال دست داشتن گروه های اسلامگرای تندرو در حملات بمبئی پیش از این هم مطرح شده بود، برخی از کارشناسان گفته اند که ممکن است این پیام ها ساختگی باشد و گروهی نیز ارتباط مهاجمان با سازمان های تندرو هندو را نامحتمل ندانسته اند.

در این حملات که اواخر روز چهارشنبه صورت گرفت، افراد مسلح به اسلحه خودکار و نارنجک تقریبا به طور همزمان نقاط مختلف شهر بمبئی، از جمله ایستگاه های قطار، یک بیمارستان و چند محله تجاری را هدف قرار دادند و با ورود به دو هتل مجلل شهر، افراد داخل هتل را به گروگان گرفتند.

براساس گزارش های رسیده، در ساعات بامداد پنجشنبه این دو هتل همچنان در محاصره ماموران امنیتی هند قرار داشته اما هنوز مشخص نیست که آیا گروگانگیری خاتمه یافته است یا ادامه دارد.

به گفته پلیس بمبئی، شش تن از کشته شدگان حملات روز چهارشنبه شهروندان خارجی بوده اند.

Image caption هتلهای واقع در مرکز بمبئی نیز از جمله هدفهای مهاجمان بوده اند

چهارده مامور پلیس از جمله رئیس بخش مبارزه با تروریسم پلیس بمبئی نیز در این حملات جان خود را از دست داده و چهار تن از مهاجمان توسط ماموران از پای درآمده و نه تن دیگر دستگیر شده اند.

منابع پلیس بمبئی همچنین گفته اند که مهاجمان یک روحانی اسرائیلی و خانواده او را در یکی از مراکز یهودیان به گروگان گرفته اند اما از وضعیت این گروگان ها هم هنوز گزارشی در دست نیست.

به دلیل شرایط غیرعادی در بمبئی، مقامات محلی از ساکنان شهر خواسته اند حتی الامکان از خانه های خود خارج نشوند و بازار سهام این شهر نیز امروز تعطیل اعلام شده است.

به گفته خبرنگاران، بسیاری از مراکز اداری و تجاری شهر نیز بسته است و رفت و آمد چندانی در خیابان های مرکزی بمبئی دیده نمی شود.

شهر بمبئی پیش از این نیز هدف حملات مسلحانه قرار داشته و از جمله در سال 2006، یک رشته بمب گذاری در قطارهای شهری نزدیک به دویست کشته برجای گذاشت.

با اینهمه، دستگاه های امنیتی هند کمتر توانسته اند عاملان این قبیل خشونت ها را دستگیر و محاکمه کنند که به گفته کارشناسان، سئوالاتی اساسی را در مورد توانایی این کشور در مقابله با تروریسم مطرح می کند.

محکومیت بین المللی

در سال 2006، برخی مقامات هندی دستگاه های اطلاعاتی پاکستان را به برنامه ریزی بمب گذاری در قطارهای بمبئی متهم کردند و برخی دیگر نیز جدایی طلبان اسلامگرای کشمیری طرفدار پاکستان را مسئول دانستند اما دولت پاکستان این اتهام ها را به شدت رد کرد.

در پی حملات روز گذشته در بمبئی، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، با صدور بیانیه ای این حادثه را به شدت تقبیح کرد و گفت که چنین عملیاتی تنها باعث آسیب رساندن به افراد بیگناه می شود.

Image caption واحدهای ارتش هند در برقراری نظم در بمبئی شرکت دارند

آقای گیلانی گفت که باید با عاملان اینگونه اقدامات با "مشتی آهنین" برخورد شود.

در آمریکا، سخنگوی کاخ سفید گفت که جورج بوش، رئیس جمهوری، در جریان حملات بمبئی قرار گرفته و آن را به شدت محکوم کرده و وزارت خارجه ایالات متحده ضمن ابراز انزجار از این حادثه، اعلام داشت که دولت این کشور آماده حمایت از مقامات هندی برای مقابله با اینگونه "حملات وحشیانه" است.

سخنگوی باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا نیز با صدور بیاینه ای حملات هماهنگ علیه افراد بیگناه را نشانه وجود خطر جدی تروریسم دانست و اعلام داشت که دولت آمریکا باید روابط خود با هند و سایر کشورها را تقویت کند و از همکاری بین المللی گسترده تری برای خشکاندن ریشه های تروریسم حمایت کند.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، حملات مسلحانه در بمبئی را محکوم دانسته و گفته است که نباید برای حل و فصل اختلافات، به اقدامات تروریستی متوسل شد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، حملات مسلحانه در بمبئی را محکوم دانسته و تاکید کرده است که باید نسبت به چنین اقداماتی واکنشی شدید نشان داد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، در پیامی برای مقامات هندی حوادث روز گذشته در بمبئی را تاسف آور خوانده و ابراز امیدواری کرده است که عاملان این حملات هرچه زودتر دستگیر و به دست عدالت سپرده شوند.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند در تماس با مقامات ایالت ماهاراشترا اطمینان داده است که دولت مرکزی آمادگی دارد هر نوع کمکی را برای مقابله با این بحران و عادی ساختن شرایط در بمبئی در اختیار نهادهای ایالتی قرار دهد.

در حال حاضر، واحدهای ارتش هند به منظور کمک به پلیس بمبئی در نقاط مختلف این شهر مستقر شده اند و براساس آخرین گزارش ها، نیروهای ویژه ارتش در عملیات نجات گروگان ها در دو هتل بمبئی شرکت دارند.

مطالب مرتبط