تقاضای روزافزون برای استعفای اولمرت

اهود اولمرت
Image caption اهود اولمرت با چند مورد اتهام فساد مالی مواجه است

اهود اولمرت، کفیل نخست وزیر اسراییل در ارتباط با اتهامات فساد مالی، تحت فشار روز افزون برای استعفا است.

مناخم مازوز، وزیر دادگستری اسرائیل روز چهارشنبه به آقای اولمرت گفت که در فکر محکوم کردن اوست.

کادیما، حزب حاکم، قرار است در یک جلسه اضطراری که رهبر حزب، زیپی لیونی نیز در آن شرکت خواهد کرد، از آقای اولمرت بخواهد تا از مقام خود کناره گیری کند.

اهود اولمرت همواره این اتهامات را رد کرده است اما در اوایل سال جاری در ارتباط با همین اتهامات از مقام نخست وزیری استعفا داد.

آقای اولمرت با چند مورد اتهام فساد مالی مواجه است. پلیس پیشنهاد کرده است که او در دو مورد متهم شناخته شود، یکی سوء استفاده از کمکهای مالی یک بازرگان آمریکایی و دیگر ارائه دو صورت حساب جداگانه برای هزینه های سفرهای خارجی خود به دولت.

او رسما در ماه سپتامبر از مقام خود استعفا داد اما همچنان کفیل نخست وزیر باقی مانده است. زیپی لیونی، وزیر امور خارجه جانشین او در رهبری حزب کادیما شد.

خانم لیونی نتوانست دولت ائتلافی تشکیل دهد و قرار است انتخابات سراسری در اوایل سال ۲۰۰۹ میلادی برگزار شود.

اسحاق بن اسراییل، یکی از اعضای حزب کادیما به رادیوی ارتش اسراییل گفت: "نخست وزیر باید برای اثبات بی گناهیش مبارزه کند اما او همچنین باید از مقام خود کناره گیرد."

اوفیر پینز پاز، یک عضو دیگر پارلمان اسرائیل، کنست، نیز تقاضا کرد آقای اولمرت برود: "این قابل قبول نیست که فردی که با چنین اتهاماتی روبروست در مقام نخست وزیری بماند."

در بیانیه ای که از سوی دفتر آقای اولمرت منتشر شده، آمده است: " او قصد ندارد از مقام خود به عنوان کفیل نخست وزیر کناره گیرد."

در بخش دیگری از این بیانیه آمده:"در چنین شرایطی لازم نیست یک استعفای دیگر رسما اعلام شود."

مطالب مرتبط