'بمبگذاران زن' در عراق تسلیم شدند

بمبگذاری توسط مهاجم زن
Image caption بمبگذاری انتحاری توسط زنان به رغم کاهش خشونت در عراق رو به افزایش بوده است

مقامات نظامی آمریکایی در عراق می گویند هجده زن که ادعا شده عضو یکی از شبکه های بمبگاری انتحاری القاعده در این کشور بوده اند، خود را تسلیم این نیروها کرده اند.

آمریکایی ها می گویند خویشاوندان و روحانیون محلی آنها را متقاعد کرده اند که به جای دست زدن به حمله انتحاری، خود را به مسئولان تسلیم کنند.

بنا به گزارش ها، "بمبگذاران زن" در شمال عراق خود را تسلیم کرده اند.

روز دوشنبه (24 نوامبر)، پنج نفر در یک حمله انتحاری در نزدیکی منطقه کمربند سبز امنیتی بغداد کشته و جمع دیگری هم زخمی شدند.

عامل این حمله انتحاری یک زن بود که مواد منفجره همراه خود را در کنار پایگاه بازرسی مستقر در یکی از ورودی های اصلی منطقه کمربند سبز امنیتی منفجر کرد.

به رغم کاهش خشونت ها در عراق در طی سال جاری میلادی، شمار بمبگذاری هایی که توسط زنان صورت می گیرد، رو به افزایش بوده است.

گزارش ها حاکی بوده که امسال سی فقره حمله توسط زنان بمبگذار صورت گرفته است که اغلب آنها در استان دیاله، واقع در شمال بغداد انجام گرفته است.

گفته می شود که این آمار در مدت زمان مشابه در سال ،2007 هشت حمله بمبگذاری بوده است.

بمبگذاران زن

ژنرال مارک پی هرتلینگ، فرمانده نظامیان آمریکایی در شمال عراق گفت تسلیم این زنان ضربه بزرگی به تلاش القاعده برای جذب نیروهای تازه بوده است.

او گفت: "این واقعیت که شمار قابل توجهی از کسانی که برای بمبگذاری انتحاری آموزش می دیده اند حاضر شده اند خود را تسلیم کنند ... ثابت می کند که اتحاد مردم عراق علیه القاعده و روش های وحشیانه آن رو به افزایش است."

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از فرمانده آمریکایی گزارش کرده است که یکی از روحانیون محلی در طی هفته جاری به این نیروها مراجعه کرد تا آنها را از وجود 21 زن که عضو شبکه بمبگذاران انتحاری هستند، آگاه کند.

ژنرال هرتلینگ گفت: "تسلیم شدن این افراد دست کم بخشی از شبکه القاعده را که مربوط به تعلیم زنان بمبگذار بوده است تحت تاثیر قرار می دهد."

او به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که این گروه از زنان جوان و از خانواده های سرشناس روحانی عراقی بوده اند اما او جزئیات دیگری در این باره نداده است.

نظامیان آمریکایی هنوز نگفته اند که سرنوشت این زنان چه خواهد بود اما فرمانده ارتش آمریکا در شمال عراق به این خبرگزاری گفته است که آنها در حال حاضر به طور دسته جمعی نگهداری می شوند تا تحقیقات مقدماتی صورت بگیرد.

شورشیان در عراق برای اجتناب از بازجویی های بدنی در ایستگاه های بازرسی آمریکایی در عراق، از چندی پیش به استفاده از بمبگذاران زن روی آورده اند.

در ایستگاه های بازرسی که توسط سربازان مرد ادارده می شود اغلب هب زنان عراقی اجازه داده می شود بدون بازرسی بدنی عبور کنند. پوشش سنتی برخی از زنان عراقی به گونه ای است که آنها می توانند به راحتی مواد منجره را مخفیانه حمل کنند.

مطالب مرتبط