06:35 گرينويچ - پنج شنبه 27 نوامبر 2008 - 07 آذر 1387

تنش و خشونت در مرکز اقتصادی هند هنوز ادامه دارد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

درحالی که نخست وزیر هند گفته است که حملات در بمبئی توسط گروهی که مقرش در خارج از این کشور است ، انجام گرفته، نیروهای امنیتی در تلاش بوده اند کنترل کامل دو هتل مجلل و یک مرکز یهودیان در این شهر را که در جریان این حملات به تصرف مهاجمان مسلح در آمدند، به دست بگیرند.

در جریان حملات همزمان در اطراف شهر بمبئی که مرکز اقتصادی هند قلمداد می شود، بیش از صد نفر کشته شده اند.

پلیس هند گفته است که هنوز تعدادی در یکی از هتل ها (اوبری)، اسیر مهاجمان هستند.

کماندوهای ارتش هند در حال جستجوی اتاق به اتاق هتل "تاج محل"- هتل دیگری که هدف حمله روز چهارشنبه قرار گرفت - هستند و صدای تیراندازی و انفجار از داخل این هتل شنیده شده است.

گفتگو با محمد متین (برنامه جام جهان نما)

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

گفته می شود که افرادی که در هتل اوبری گرفتار شده اند به کنار پنجره ها آمده اند و با بالا گرفتن پلاکارد به مسئولانی که در مقابل این هتل جمع شده اند، پیامهایی را منتقل کرده اند.

مهمانان دو هتل که از این حملات نجات یافته اند، شب گذشته گفتند که مهاجمان به دنبال مهمانان آمریکایی و بریتانیایی بوده اند.

اخلالی که در پی حملات روز گذشته در شهر بمبئی به وجود آمده، باعث شده است که بازارهای مالی اصلی هند که در این شهر اداره می شوند، امروز تعطیل باشند.

برخی از شرکت های هواپیمایی بین المللی نیز گفته اند پرواز به بمبئی را فعلا متوقف کرده اند.

پیام نخست وزیر هند

مانموهان سینگ در پیامی که امروز (27 نوامبر)، از تلویزیون دولتی هند پخش شد گفت به همسایگان هند با لحنی قاطع و تند گفته خواهد شد که هند استفاده از قلمروی این کشور برای انجام حمله را تحمل نمی کند و تمام تدابیر لازم برای ردیابی مسببان حملات به کار گرفته خواهد شد.

روز پنجشنبه گروهی ناشناخته که خود را "مجاهدین دکن" می خواند با ارسال پیام هایی از طریق ئی-میل برای خبرگزاری های مختلف در هند مسئولیت حملات مسلحانه روز چهارشنبه در نقاط مختلف بمبئی را برعهده گرفت.

ظاهرا این گروه نام خود را از فلات قاره دکن در جنوب کشور هند گرفته که ایالت ماهاراشترا، که شهر بمبئی مرکز آن است، در آن واقع است.

در عین حال، با اینکه احتمال دست داشتن گروه های اسلامگرای تندرو در حملات بمبئی پیش از این هم مطرح شده بود، برخی از کارشناسان گفته اند که ممکن است این پیام ها ساختگی باشد و گروهی نیز ارتباط مهاجمان با سازمان های تندرو هندو را نامحتمل ندانسته اند.

در این حملات که اواخر روز چهارشنبه صورت گرفت، افراد مسلح به اسلحه خودکار و نارنجک تقریبا به طور همزمان نقاط مختلف شهر بمبئی، از جمله ایستگاه های قطار، یک بیمارستان و چند محله تجاری را هدف قرار دادند و با ورود به دو هتل مجلل شهر، افراد داخل هتل را به گروگان گرفتند.

به گفته پلیس بمبئی، شش تن از کشته شدگان حملات روز چهارشنبه شهروندان خارجی بوده اند.

هتل تاج محل

هتلهای واقع در مرکز بمبئی نیز از جمله هدفهای مهاجمان بوده اند

چهارده مامور پلیس از جمله رئیس بخش مبارزه با تروریسم پلیس بمبئی نیز در این حملات جان خود را از دست داده و چهار تن از مهاجمان توسط ماموران از پای درآمده و نه تن دیگر دستگیر شده اند.

منابع پلیس بمبئی همچنین گفته اند که مهاجمان یک روحانی اسرائیلی و خانواده او را در یکی از مراکز یهودیان به گروگان گرفته اند اما از وضعیت این گروگان ها هم هنوز گزارشی در دست نیست.

به دلیل شرایط غیرعادی در بمبئی، مقامات محلی از ساکنان شهر خواسته اند حتی الامکان از خانه های خود خارج نشوند .

شهر بمبئی پیش از این نیز هدف حملات مسلحانه قرار داشته و از جمله در سال 2006، یک رشته بمب گذاری در قطارهای شهری نزدیک به دویست کشته برجای گذاشت.

با اینهمه، دستگاه های امنیتی هند کمتر توانسته اند عاملان این قبیل خشونت ها را دستگیر و محاکمه کنند که به گفته کارشناسان، سئوالاتی اساسی را در مورد توانایی این کشور در مقابله با تروریسم مطرح می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.