نیروهای هندی به مرکز یهودی بمبئی یورش بردند

سربازان در نزدیکی مرکز یهودیان بمبئی
Image caption یک مرکز یهودیان بمبئی نیز هدف حمله قرار گرفته و عده در آن گروگان گرفته شده اند

نیروهای امنیتی هند به یک مرکز یهودیان در بمبئی که شمار نامعلومی در آن گروگان هستند یورش برده اند.

تصاویر تلویزیونی نیروها را که از یک هلیکوپتر با کمک طناب خود را به مرکز می رساندند نشان داد و سربازان نیز از اطراف به مرکز نزدیک می شدند.

منابع پلیس بمبئی پیشتر گفتند که مهاجمان یک روحانی اسرائیلی و خانواده او را در یکی از مراکز یهودیان بمبئی به گروگان گرفته اند.

کماندوها همچنین سرگرم پاکسازی دو هتل مجلل و مشهور بمبئی از آخرین مردان مسلحی هستند که یک روز پیشتر به آنجا حمله ور شدند.

آن حمله بخشی از حملات هماهنگ مردان مسلح در نقاط مختلف بمبئی بود که 119 کشته به جا گذاشت و 300 نفر را مجروح کرد.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند قول داده است که مسببان حادثه را ردگیری و مجازات کند.

در حملات چهارشنبه چهارشنبه شب، افراد مسلح به اسلحه خودکار و نارنجک تقریبا به طور همزمان نقاط مختلف شهر بمبئی، از جمله ایستگاه های قطار، یک بیمارستان و چند محله تجاری را هدف قرار دادند و با ورود به دو هتل مجلل شهر، افراد داخل هتل را به گروگان گرفتند.

این بدترین حادثه در نوع خود در پایتخت تجاری هند از بمبگذاری های سال 2006 است که باعث مرگ تقریبا 200 نفر شد.

افسری که مسئول عملیات امنیتی در هتل "کاخ تاج محل" است گفت که جستجو در آنجا تقریبا کامل شده و تنها تصور می شود یک مرد مسلح اما مجروح در داخل ساختمان باقی مانده باشد.

دیمین گراماتیکس، خبرنگار بی بی سی، که در نزدیکی هتل "اوبروی ترایدنت" - دیگر محل حمله - است می گوید تصور می شود هنوز دو مهاجم در طبقه هجدهم این هتل سنگر گرفته باشند.

نیروهای امنیتی هند در طول شب 39 نفر را از این هتل نجات دادند. عملیات امنیتی هنوز ادامه دارد و پلیس گمان می کند که هنوز ممکن است 50 نفر همچنان در آن گرفتار باشند.

انفجارها و تیراندازی های پراکنده همچنان طی ساعات اخیر ادامه داشته است. مقام های پلیس می گویند اتاق به اتاق ساختمان هتل را جستجو می کنند.

پلیس می گوید که در حوادث یک روز گذشته شش خارجی، 14 افسر پلیس و 81 شهروند هندی کشته شده اند. در مورد شمار تروریست های مظنونی که کشته یا دستگیر شده اند گزارش های ضد و نقیض وجود دارد.

گروه پیکارجوی لشکر طیبه که در پاکستان مستقر است و قبلا ار ارتباط با برخی بمبگذاری ها در هند مقصر شناخته شده است می گوید دخالتی در حملات دیروز نداشته است.

پیام نخست وزیر هند

نخست وزیر هند در یک نطق تلویزیونی گف که حملات در بمبئی توسط گروهی که مقرش در خارج از این کشور است انجام گرفته است.

مانموهان سینگ گفت به همسایگان هند با لحنی قاطع و تند گفته خواهد شد که هند استفاده از قلمروی این کشورها برای حمله به کشورش را تحمل نمی کند و تمام تدابیر لازم برای ردیابی مسببان حملات به کار گرفته خواهد شد.

روز پنجشنبه گروهی ناشناخته که خود را "مجاهدین دکن" می خواند با ارسال پیام هایی از طریق ای-میل برای خبرگزاری های مختلف در هند مسئولیت حملات مسلحانه روز چهارشنبه در نقاط مختلف بمبئی را برعهده گرفت.

ظاهرا این گروه نام خود را از فلات قاره دکن در جنوب کشور هند گرفته که ایالت ماهاراشترا، که شهر بمبئی مرکز آن است، در آن واقع است.

در عین حال، با اینکه احتمال دست داشتن گروه های اسلامگرای تندرو در حملات بمبئی پیش از این هم مطرح شده بود، برخی از کارشناسان گفته اند که ممکن است این پیام ها ساختگی باشد و گروهی نیز ارتباط مهاجمان با سازمان های تندرو هندو را نامحتمل ندانسته اند.

به دلیل شرایط غیرعادی در بمبئی، مقامات محلی از ساکنان شهر خواسته اند حتی الامکان از خانه های خود خارج نشوند .

دستگاه های امنیتی هند کمتر توانسته اند عاملان این قبیل خشونت ها را دستگیر و محاکمه کنند که به گفته کارشناسان، سئوالاتی اساسی را در مورد توانایی این کشور در مقابله با تروریسم مطرح می کند.

مطالب مرتبط