نگرانی از کاهش خریداران شب عید در آمریکا

خریداران در آمریکا

جمعه، نخستین روز خریدهای جشن سال نو در آمریکا است و از این روز به عنوان جمعه سیاه نام برده می شود.

در آمریکا به طور سنتی جمعه بعد از جشن شکرگزاری، آغاز فصل خریدهای شب عید است و حدود 40 درصد فروش کسب و کارهای این کشور مربوط به این دوره زمانی یک ماهه است.

بسیاری از فروشگاه ها در آمریکا در جمعه سیاه با ارائه تخفیف های ویژه و گشودن درهای خود در ساعت های اولیه بامداد سعی می کنند خریداران بیشتری را جلب کنند.

بسیاری از کسب و کارهای آمریکا که به خاطر قرار گرفتن کشور در آستانه بروز رکود اقتصادی نگران میزان فروش شب عید خود هستند، امسال زودتر به استقبال جمعه سیاه رفته اند و کالاهای خود را از یکی دو هفته زودتر به حراج گذاشته اند.

اما امسال با توجه به مشکلات اقتصادی آمریکا و بی اطمینانی مردم به وضع بازار پیشبینی می شود میزان خرید شب عید در این کشور کمتر از سال های قبل باشد و به کمترین میزان از سال های 1990 برسد.

تحلیلگران پیشبینی می کنند تعداد مشتریان فروشگاه ها در جمعه سیاه با حدود پنج درصد کاهش نسبت به سال قبل به 128 میلیون نفر کاهش یابد، درحالی که سال گذشته این رقم 135 میلیون نفر بود.

کارشناسان می گویند کاهش درآمد کسب و کارهای آمریکا در دوران خرید شب عید، ضربه دیگری را بر اقتصاد بحران زده آمریکا وارد خواهد کرد.

نگرانی از کاهش تعداد خریداران شب عید در آمریکا به قدری جدی است که باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در آستانه جشن شکرگزاری سعی کرد به شهروندان این کشور درباره ایجاد ثبات اقتصادی اطمینان بدهد:

"مردم باید متوجه باشند که کمک در راه است. امیدوارم در حالی که مردم به روز شکرگزاری فکر می کنند، متوجه باشند که خواهیم توانست این دوران سخت را پشت سر بگذاریم. "

او در این حال تاکید کرد بی اعتمادی مردم به وضع اقتصاد را درک می کند. "خانواده ها نگران وضع اقتصادی خود هستند. ما شاهد افزایش تعداد بیکاران هستیم. شاهد کاهش دستمزدها و درآمدها هستیم. شاخص های اقتصاد خوب نیست."

آقای اوباما که در این هفته سه بار بر روی صحنه تلویزیون خانواده های آمریکایی حاضر شد تا ضمن معرفی اعضای تیم اقتصادی خود، درباره برنامه های اقتصادی اش صحبت کند، می گوید تلاش او و مشاورانش بر این است که برنامه های خود را هر چه زودتر تدوین کنند تا از روز نخست آغاز به کار برای ایجاد ثبات در بازارهای مالی آمادگی داشته باشند.

کارشناسان می گویند آقای اوباما در حالی برای ایجاد اطمینان به وضع اقتصادی آمریکا تلاش می کند که کسب و کارهای این کشور خود را برای بدترین فروش ماهانه سال 2008 آماده می کنند.