وضعیت اضطراری در فرودگاه تایلند اعلام شد

تظاهر کنندگان
Image caption تظاهرکنندگان مخالف دولت باعث لغو تمام پروازهای مسافرتی شده اند و مسافران را سرگردان رها کرده اند

دولت تایلند می گوید در اطراف دو فرودگاه اصلی بانکوک که توسط مخالفان دولت اشغال شده است، وضعیت اضطراری اعلام شده است.

وزرای دولت این نکته را بعد از خاتمه یک جلسه اضطراری در کابینه که به منظور بحث درباره بحران سیاسی فعلی برگزار شده بود، به خبرنگاران گفتند.

همچنین سومچایی وونگساوات، نخست وزیر، برای خاتمه بحران اقدامات ضروری را انچام می دهد.

تظاهرکنندگان مخالف دولت باعث لغو تمام پروازهای مسافرتی شده اند و مسافران را سرگردان رها کرده اند.

گزارش ها حاکی است که جو بانکوک بعد از ماهها بن بست سیاسی، لبریز از شایعه در مورد یک کودتای نظامی احتمالی است.

روز چهارشنبه نخست وزیر با درخواست ژنرال آنوپونگ پائوچیندا، رهبر ارتش مبنی بر برگزاری انتخابات مخالفت کرد.

نخست وزیر می گوید که دولت او از مشروعیت برخوردار است و او برای خدمت به کشورش به کار ادامه خواهد داد.

اما دولت از رویارویی با طرفداران حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی، حزب اصلی مخالف دولت خودداری کرده است. این حزب خواهان سرنگونی رژیم فعلی و به طور کلی ساقط شدن چارچوب سیاسی تایلند است.

مقررات اضطراری

آقای سومچای بعد از آنکه مخالفان مانع از ورود او به فرودگاه شدند، مجبور شد جلسه اضطراری کابینه را در شهر چیانگ مای، واقع در شمال کشور برگزار کند. او برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوس به پرو سفر کرده بود و قرار بود روز چهارشنبه به تایلند بازگردد.

بعد از پایان جلسه، منابعی در کابینه اعلام کردند که مقررات اضطراری اعلام می شود. طبق این مقررات، تجمع گروهی بیش از 5 نفر ممنوع است و افرادی که از آن سرپیچی کنند ممکن است فورا بازداشت شوند. همچنین ممنوعیت هایی برای رسانه ها نیز ممکن است وضع شود.

بر اساس این حکم، امکان اعزام نیرو نیز وجود دارد اما از آنجایی که ارتش خواهان برکناری دولت است، مشخص نیست که آیا دولت اینکار را خواهد کرد یا نه. در واقع دولت از سربازان خواسته است تا در پادگانهایشان بمانند.

مخالفان قصد دارند به قدرت نمایی خود ادامه دهند. سوریاسای کاتاسیلا، رهبر حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی به خبرگزاری رویترز گفت: "ما اینجا را ترک نمی کنیم. اگر سعی کنند ما را متفرق کنند، ما حاضرین در مقابل پلیس سپر انسانی تشکیل دهیم."

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی، گفته است که فضای بانکوک شدیدا متشنج است و بعد از آنکه تانکهای ارتشی در شهر به حالت آماده باش در آمدند، صحبت از کودتا به میان آمده است. اما ژنرال آنوپونگ وجود نقشه هرگونه کودتا را انکار کرده است.

تایلند از زمانی که تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق در سال 2006، با یک کودتای نظامی از کار برکنار شد در تلاطم سیاسی به سر می برد.

انتخابات سال 2007 نیز نتوانست به حل بحران کمک کند. زیرا در این انتخابات حزبی متشکل از حامیان آقای تاکسین به قدرت رسید.

دوره تازه مخالفت ها از ماه اوت شروع شد که در آن مخالفان از حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی، با اشغال ساختمان های دولتی و بیرون راندن سمک سونداراوج، نخست وزیر سابق، حملات خود را به دولت آغاز کرده اند.

اطمینان مخالفان

خبرنگاران می گویند خودداری دولت در استفاده از زور در مقابل مخالفان، به آنها اطمینان فزاینده ای داده است. آنها حکم دادگاه مبنی بر خروج از فرودگاه را نادیده گرفتند و در عوض با آوردن غذا و پتو خود را آماده ماندن در فرودگاه برای مدتی طولانی کرده اند.

اشغال فرودگاه در اوج فصل گردشگری انجام می شود و پر درآمد ترین صنعت کشور را تهدید می کند.

حزب ائتلاف مردمی برای دموکراسی در سال 2005 و به منظورمبارزه با تاکسین شیناواترا، نخست وزیر وقت، توسط یکی از شرکای تجاری سابق او تشکیل شد و از حمایت بازرگانان و صاحبان صنایع در تایلند برخورداراست.

پایه گذاران این حزب آقای شیناواترا را متهم می کردند که با برخورداری از اکثریت قابل توجه خود در پارلمان و سوء استفاده از قدرت، در صدد پیشبرد منابع تجاری شخصی است و خواستار برکناری او از قدرت شدند.

مطالب مرتبط