توقیف کشتی پاکستانی به ظن ارتباط با حملات بمبئی

سربازان بر سقف مرکز یهودیان
Image caption عملیات ماموران دولتی برای نجات گروگانها ادامه داشته است

درگیری نیروهای دولتی هند و مهاجمان مسلح در شهر بمبئی همچنان ادامه دارد و همزمان، نیروی دریایی هند دو کشتی پاکستانی را به ظن ارتباط با حوادث اخیر این شهر توقیف کرده است.

روز جمعه، 28 نوامبر (8 آذر)، منابع دولتی هند گزارش کردند که افراد نیروی دریایی این کشور دو کشتی غیرنظامی پاکستانی را در آب های ساحلی شمال بمبئی به ظن ارتباط احتمالی آنها با حمله مهاجمان مسلح به این شهر توقیف کرده اند.

یک شبکه تلویزیون محلی با پخش تصویری از اعزام نفرات نیروی دریایی، از توقیف یک کشتی ماهیگیری خبر داده و گفته است که از این کشتی برای انتقال مهاجمان به بمبئی استفاده شده است.

عملیات مهاجمان مسلح، که گفته می شود احتمالا با گروه های اسلامگرای تندرو مرتبط هستند، شامگاه چهارشنبه با حمله به نقاطی در مرکز تجاری شهر بمبئی آغاز شد و به گفته منابع هندی، به نظر می رسد که مهاجمان مسلح را یک یا چند فروند کشتی به آبهای ساحلی بمبئی منتقل کردند و آنان با استفاده از قایق های موتوری، در سواحل این شهر پیاده شدند.

روز گذشته یک گروه ناشناخته که خود را سازمان مجاهدان دکن می نامید مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت اما هنوز این ادعا تایید نشده و اطلاعات جامعی در مورد این گروه در دست نیست.

با اینهمه، مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، حملات بمبئی را به "گروهی مستقر در خارج" نسبت داد و گفت که دولت هند همسایگانی را که "پناهگاه امن" در اختیار تروریست ها قرار می دهند تحمل نمی کند.

اگرچه آقای سینگ مشخصا از پاکستان نام نبرد، اما در گذشته دولت هند حملات تروریستی را به گروه های وابسته یا تحت حمایت سازمان های اطلاعاتی پاکستان نسبت داده که معمولا به تیرگی بیشتر روابط دو کشور منجر شده است.

Image caption تلویزیون محلی گزارش از اعزام نفرات نیروی دریایی را پخش کرد

با اینهمه، پس از انتشار خبر حملات شامگاه چهارشنبه در بمبئی، نخست وزیر پاکستان این عملیات را به شدت محکوم کرد و خواستار مقابله جدی با عاملان آن شد.

دیگر مقامات پاکستانی هم هر نوع ارتباطی بین این کشور و مهاجمان بمبئی را رد کرده اند و حسین حقانی، سفیر پاکستان در ایالات متحده، گفته است که کشور او نیز به همان اندازه هند از تروریسم آسیب دیده است.

آقای حقانی آمادگی دولت پاکستان را برای همکاری با هند در شناسایی مسببان حمله بمبئی و محاکمه و مجازات آنان اعلام داشت.

در سال های اخیر، پاکستان شاهد عملیات گروه های اسلامگرای تندرو بوده و گفته می شود که پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، بسیاری از افراد مسلح وابسته به طالبان و شبکه القاعده در مناطقی در شمال پاکستان پناه گرفته اند و عملیاتی را در داخل و خارج از این کشور سازمان می دهند.

این عملیات از جمله شامل ترور شخصیت های سیاسی و ماموران دولتی، بمب گذاری و حملات انتحاری و رویارویی با نیروهای دولتی بوده است.

گزارش شده است که آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در تماس تلفنی با نخست وزیر هند، حوادث اخیر بمبئی را تقبیح کرده و گفته است که به احتمال زیاد، گروه های نامرتبط با دولت ها مسئول این حملات بوده اند.

همزمان، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز حملات بمبئی را به عنوان یک اقدام تروریستی محکوم دانسته و آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری با سایر کشورها در مقابله با تروریسم را اعلام داشته است.

ادامه درگیری در بمبئی

با گذشت دو روز از آغاز حملات مسلحانه مهاجمان در بمبئی، درگیری بین نیروهای دولتی و افرادمسلح دست کم در سه نقطه از این شهر هنوز ادامه دارد.

در شامگاه چهارشنبه، مهاجمان مسلح در عملیاتی هماهنگ، به دست کم هفت نقطه در شهر بمبئی حمله کردند که از جمله شامل تیراندازی به سوی مردم در یک ایستگاه قطار شهری، حمله به یک رستوران و یک بیمارستان و ورود به دو هتل مجلل و یک مرکز یهودیان و گروگانگیری در این محل ها بوده است.

بیشترین تلفات این عملیات از جمله به ایستگاه قطار بمبئی گزارش شده است که در آن، مهاجمان مسلح به روی مردم عادی آتش گشودند و دهها تن را به قتل رساندند.

Image caption تصاویر ویدیویی مهاجمان مسلح را در نقاط مختلف بمبئی نشان می دهد

براساس گزارش های رسیده در بامداد روز جمعه، هنوز تعداد نا معلومی افراد مسلح در هتل تاج محل و هتل اوبروی ترایدنت، دو هتل مجلل بمبئی، و همچنین مرکز یهودی موسوم به خانه ناریمان مستقر هستند و تعدادی گروگان را در اختیار دارند.

به گفته منابع امنیتی، احتمالا شمار گروگان ها در هتل اوبروی ترایدنت به حدود چهل نفر می رسد و تعداد کمتری نیز در هتل تاج محل در دست گروگانگیرها هستند.

در ساعات اولیه بامداد، نیروهای ویژه ارتش هند با هلی کوپتر بر فراز خانه ناریمان فرود آمدند اما ظاهرا این عملیات را ادامه ندادند و هنوز موفق به نابود کردن یا خلع سلاح مهاجمان و آزادی گروگان ها نشده اند.

بین نیروهای دولتی و افراد مسلح مستقر در دو هتل دیگر نیز زدوخورد ادامه دارد و به گفته شاهدان عینی، صدای تبادل تیراندازی با اسلحه خودکار و در مواردی، انفجار نارنجک یا بمب از محل به گوش می رسد.

در مورد تلفات حوادث اخیر، آمار متفاوتی انتشار یافته اما گفته می شود تاکنون حدود یک و سی نفر، از جمله یک شهروند بریتانیایی، یک استرالیایی، یک ایتالیایی و یک ژاپنی، به دست مهاجمان کشته و تا سیصد نفر نیز زخمی شده اند و برخی مقامات بمبئی احتمال افزایش آمار تلفات را بعید ندانسته اند.

به نقل از شاهدان عینی گزارش شده که حمله کنندگان به دو هتل بمبئی در جستجوی افرادی با گذرنامه بریتانیایی یا آمریکایی بودند که به گفته برخی ناظران، از شیوه های رایج گروه های مرتبط با شبکه القاعده برای ایجاد ارعاب در میان غربی ها محسوب می شود.

اظهارات شاهدان عینی و تصاویری که توسط دوربین های مستقر در نقاط مختلف از مهاجمان گرفته شدن افرادی در سنین بیست تا سی سالگی را نشان می دهد که به اسلحه خودکار و نارنجک مسلح هستند و کوله پشتی هایی را، ظاهرا برای حمل مهمات، همراه خود دارند.

به گفته منابع امنیتی، به نظر می رسد که این افراد پس از پیاده شدن در ساحل بمبئی، به صورت گروه های جداگانه به سوی هدف های مختلف در مرکز تجاری و توریستی شهر حرکت کردند و در مسیر خود، مردم عادی را نیز به گلوله بستند.

برخی کارشناسان با توجه به برنامه ریزی پیچیده این عملیات، طراحی و اجرای آن توسط یک گروه ناشناس را بعید دانسته و احتمال ارتباط این عملیات با سازمان هایی با منابع وسیع، از جمله شبکه القاعده را مطرح کرده اند.

مطالب مرتبط