بازجويی از نماینده ارشد حزب محافظه کار بریتانیا

دمیان گرین
Image caption دمیان گرین به خبرنگاران گفت مطالبی که او فاش کرده به نفع عموم بوده است

دمیان گرین سخنگوی حزب محافظه کار بریتانیا در امور مهاجرت، بازداشت و سپس با پرداخت وثیقه آزاد شده است.

دیوید کامرون، رهبر حزب مخالف محافظه کار، از دولت توضیح خواسته که به چه دلیل 9 مامور پلیس ضد تروریسم به خانه آقای گرین یورش برده و او را دستگیر کرده اند.

پلیس از دمیان گرین به مدت 9 ساعت در ارتباط با درز خبرهای مربوط به سیاست وزارت کشور بریتانیا در قبال مهاجرت، بازجویی کرده بود.

بر اساس گزارش ها، آقای گرین به پلیس گفته است که این وظیفه احزاب مخالف است که در صورت لزوم با انتشار اطلاعاتی در باره منافع عمومی از دولت بخواهند که جوابگو باشد، حتی اگر دولت در صدد مخفی نگاهداشتن این اطلاعات باشد.

دفتر گوردون براون نخست وزیر بریتانیا تایید قبلی این بازداشت را تکذیب کرده و می گوید آقای براون تنها پس از بازداشت آقای گرین از ماجرا باخبر شده است.

دیوید کامرون در این مورد گفت: "اکنون وزیران کابینه به من می گویند که از این موضوع بی خبر بوده اند. ولی به عقیده من سوال هایی وجود دارد که بايد به صراحت به آنها پاسخ داده شود. آنها در باره اینکه یک سیاستمدار مخالف به این دلیل دستگیر شده که اطلاعاتی را که به نفع مردم بوده فاش کرده - حتی اگر دولت مایل به افشای آن نبوده - چه فکر می کنند؟ در کشور ما که با دموکراسی اداره می شود، فکر نمی کنم اتفاقی که افتاده صحیح بوده است."

حزب محافظه کار از این ماجرا بسیار عصبانی است و می گوید این اتفاق شبیه ماجراهایی است که در زیمبابوه تحت رهبری رابرت موگابه روی می دهد.

پلیس بریتانیا با صدور بیانیه ای گفته است که دستگیری آقای گرین بدون آنکه کابینه بریتانیا نقشی در آن داشته باشد صورت گرفته است.

نومی گریملی، خبرنگار بی بی سی می گوید با وجود اینکه دولت بر این نکته پافشاری می کند که ماجرا صرفا به پلیس ارتباط داشته، بسیاری از سیاستمداران از اینکه به نظر آنان این اتفاق با روح حقوق اساسی بریتانیا مغایرت دارد خشمگین هستند.