پایان گروگان گیری در یکی از هتل های بمبئی

محاصره هتل تاج محل
Image caption تلاش پلیس بمبئی برای پایان دادن به اشغال هتل تاج محل هنوز ادامه دارد

نیروهای امنیتی هند سرانجام موفق شده اند کنترل کامل یکی از سه محلی را در بمبئی که مردان مسلح اشغال کرده بودند، به دست بگیرند.

فرمانده عملیات کماندویی برای پایان دادن به اشغال هتل اوبروی، گفت دو نفر از مهاجمین مسلح کشته شده اند و اجساد 24 نفر از مسافران و کارکنان هتل در داخل ساختمان پيدا شده است.

نیروهای امنیتی هند هنوز برای بیرون راندن مردان مسلح از هتل تاج محل و نیز یک مرکز یهودیان در بمبئی تلاش می کنند.

در حالی که کماندوها در اتاق های هتل تاج محل سرگرم جست و جو بودند، صدای انفجارها از داخل هتل شنیده می شد.

یک افسر پلیس که مامور عملیات برای پایان دادن به اشغال مرکز یهودیان است، گفت موفق به پیدا کردن 5 جسد شده اند و به نظر می رسد دو جسد متعلق به گروگان هاست.

در همین حال به نقل از یک دیپلمات اسرائیلی گفته شده که 5 نفری که در مرکز یهودیان به گروگان گرفته شده بودند، به قتل رسیده اند.

منابع پلیس بمبئی پیشتر گفته بودند که مهاجمان یک روحانی اسرائیلی و خانواده او را در یکی از مراکز یهودیان بمبئی به گروگان گرفته اند.

تعداد قربانیان یک رشته حملات هماهنگ در بمبئی، تا کنون 140 نفر اعلام شده، و لی انتظار می رود با یافتن اجساد بیشتر، شمار قربانیان نیز افزایش یابد.

بیش از 300 نفر نیز در این حملات مجروح شده اند.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند قول داده است که مسببان حادثه را ردگیری و مجازات کند و نیروی دریایی هند دو کشتی پاکستانی را به ظن ارتباط با حوادث اخیر در بمبئی، توقیف کرده است.

به گفته منابع هندی، به نظر می رسد که مهاجمان مسلح را یک یا چند فروند کشتی به آب های ساحلی بمبئی منتقل کرده اند و آنان با استفاده از قایق های موتوری، در سواحل این شهر پیاده شده اند.

روز گذشته یک گروه ناشناخته که خود را "سازمان مجاهدان دکن" می نامید مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت، اما هنوز این ادعا تایید نشده و اطلاعات جامعی در مورد این گروه در دست نیست.

در حملات چهارشنبه گذشته، افراد مسلح به اسلحه خودکار و نارنجک تقریبا به طور همزمان نقاط مختلف شهر بمبئی، از جمله ایستگاه های قطار، یک بیمارستان و چند محله تجاری را هدف قرار دادند و با ورود به دو هتل مجلل شهر، افراد داخل هتل را به گروگان گرفتند.

این بدترین حادثه در نوع خود در پایتخت تجاری هند از بمب گذاری های سال 2006 به بعد است. بمب گذاری های سال 2006 باعث مرگ تقریبا 200 نفر شد.

مطالب مرتبط