04:12 گرينويچ - شنبه 29 نوامبر 2008 - 09 آذر 1387

پلیس پایان نبردها در بمبئی را اعلام کرد

هتل تاج محل

نبردهای شدید در هتل تاج محل همچنان ادامه داشته است

مقام های هندی گفته اند که محاصره هتل تاج محل پس از به قتل رسیدن آخرین پیکارجویان باقی مانده در آنجا پایان یافته است.

حسن غفور، کمیسر پلیس بمبئی، به خبرگزاری فرانسه گفت: "عملیات رزمی پایان یافته است. تمامی تروریست ها کشته شده اند."

کماندوها اوایل روز شنبه در سومین روز از نبردهایی که دست کم 144 کشته به جا گذاشته است، عملیات تازه ای را علیه پیکارجویان سنگر گرفته در هتل "کاخ تاج محل" آغاز کرده بودند.

فرمانده واحد کماندویی پلیس به خبرگزاری رویتر گفت که سه پیکارجو کشته شده اند اما مردان او هنوز باید تمامی اتاق های هتل را بازرسی کنند.

روز جمعه تقریبا 100 نفر از یک هتل بزرگ دیگر نجات داده شدند، اما اجساد شش نفر در یک مرکز یهودیان کشف شد و نبردهای شدید تا صبح شنبه همچنان در هتل تاج محل ادامه داشت.

تایید شده است که یک خاخام 29 ساله و خانواده او در میان کشته شدگان هستند.

وزیر خارجه هند گفته است که "عناصری دارای ارتباط با پاکستان" در حملات شهر بمبئی نقش داشته اند.

با این حال همتای پاکستانی وی هند را ترغیب کرد مساله را سیاسی نکند و گفت "ما باید برای شکست دادن دشمن دست به دست هم دهیم."

آدام ماینوت خبرنگار بی بی سی پیشتر گزارش داد که در طول ساعات شب، پیکارجویان همچنان در هتل تاج محل به مقاومت ادامه می دادند.

بنابه گزارش ها صدای انفجار و تیراندازی های تازه تا ساعت هفت و نیم صبح شنبه به وقت محلی در آنجا شنیده می شد. انفجارها در بیشتر ساعات روز جمعه نیز پس از ورود کامیون های آکنده از کماندوها به محل شنیده می شد.

کماندوها پیشتر اجساد دست کم 30 نفر را در یک راهروی یافتند.

نبردها در دیگر نقاط بحران زده در بمبئی از جمله در هتل اوبروی-ترایدنت زودتر پایان یافت. در روز جمعه حدود 100 نفر از این هتل نجات داده شدند و اجساد 24 نفر نیز در آن کشف شد.

یک مقام هندی در خارج از این هتل گفت که در مجموع 9 پیکارجو و همچنین 15 مامور پلیس و دو کماندو کشته شده اند. وی گفت یکی از بازداشت شدگان پاکستانی است.

در "منزلگاه نریمان"، مقر یک سازمان یهودی به نام چاباد لوباویچ که مرکز آن اصلا در نیویورک است، نیز خبرها تیره بود.

هولزبرگ و همسرش که اصلا از نیویورک آمده بودند

هولزبرگ و همسرش که اصلا از نیویورک آمده بودند توسط گروگان گیرها کشته شدند

این سازمان تایید کرد که گاوریل هولزبرگ، 29 ساله، و همسرش ریوکا توسط مردان مسلحی که آنها را گروگان گرفته بودند کشته شده اند.

هولزبرگ و همسرش در سال 2003 از نیویورک به هند نقل مکان کرده بودند تا شعبه سازمان "چاباد لوباویچ" در بمبئی را اداره کنند که به مسافران یهودی خدمات می دهد و از آنها پذیرائی می کند.

فرزند دو ساله این دو پیشتر در جریان نبرد کماندوها با گروگان گیران در داخل مرکز از آنجا تخلیه شد و اکنون تحت سرپرستی پدربزرگ و مادربزرگ قرار گرفته است.

در مورد هویت باقی اجساد یافت شده در "منزلگاه نریمان" خبری در دست نیست اما امدادگران یهودی اعزام شده به آنجا تایید کردند که اجساد پنج نفر پیدا شده است. گزارش می شود که دو تن از گروگان گیران نیز کشته شده اند.

سفر رئیس اطلاعات پاکستان به هند

پیشتر اعلام شده بود که رئیس اداره اطلاعات پاکستان برای کمک به تحقیقات حادثه بمبئی به هند اعزام می شود.

گفتگو با محمد متین، برنامه چشم انداز بامدادی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


این اقدام پاکستان پس از آن اعلام شد که پرناب موکرجی، وزیر خارجه هند، عناصری با ارتباطاتی در پاکستان را در حملات بمبئی دخیل دانست.

همزمان مقامات بریتانیا در حال بررسی گزارشهایی هستند مبنی بر اینکه شهروندان بریتانیایی پاکستانی تبار ممکن است در بین افرادی که در حملات بمبئی دست داشته اند، بوده باشند.

البته مقامات بریتانیایی تاکید کرده اند که دلایل و شواهد قطعی در این باره وجود ندارد. گوردون بروان، نخست وزیر بریتانیا، گفته است هنوز برای نتیجه گیری در مورد حوادث بمبئی زود است.

درگیری ها در بمبئی چهارشنبه شب و زمانی آغاز شد که افراد مسلح تقریبا به طور همزمان با رگبار مسلح و پرتاب نارنجک نقاط مختلف شهر از جمله ایستگاه های قطار، یک بیمارستان و چند محله تجاری را هدف قرار دادند و با ورود به دو هتل مجلل شهر، افراد داخل هتل را به گروگان گرفتند.

رسانه های هند گزارش می دهند که دست کم 154 نفر از آن زمان تاکنون کشته شده اند و 370 نفر نیز مجروح هستند. یک مقام هندی گفت که آمار تلفات می تواند به شدت افزایش یابد.

هرچند اکثر کشته و زخمی ها هندی هستند اما حداقل 16 شهروند خارجی از جمله از آلمان، ژاپن، کانادا، استرالیا، ایتالیا، سنگاپور، بریتانیا و آمریکا نیز جان باخته اند.

نیروی دریایی هند دو کشتی پاکستانی را به ظن ارتباط با حوادث اخیر در بمبئی، توقیف کرده است.

به گفته منابع هندی، به نظر می رسد که مهاجمان مسلح را یک یا چند فروند کشتی به آب های ساحلی بمبئی منتقل کرده اند و آنان با استفاده از قایق های موتوری، در سواحل این شهر پیاده شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.