11:46 گرينويچ - جمعه 28 نوامبر 2008 - 08 آذر 1387

رئیس سازمان اطلاعاتی پاکستان به هند می رود

نیروهای امنیتی هند

پاکستان رئیس اداره اطلاعات این کشور را برای کمک به تحقیقات حادثه بمبئی به هند اعزام می کند.

این اقدام پاکستان پس از آن اعلام شد که پرناب موکرجی، وزیر خارجه هند، عناصری با ارتباطاتی در پاکستان را در حملات بمبئی دخیل دانست.

همزمان مقامات بریتانیا در حال بررسی گزارشهایی هستند مبنی بر اینکه شهروندان بریتانیایی پاکستانی تبار ممکن است در بین افرادی که در حملات بمبئی دست داشته اند، بوده باشند.

گزارش رادیوئی- جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


البته مقامات بریتانیایی تاکید کرده اند که دلایل و شواهد قطعی در این باره وجود ندارد. گوردون بروان، نخست وزیر بریتانیا، گفته است هنوز برای نتیجه گیری در مورد حوادث بمبئی زود است.

پایان کار در هتل اوبروی

نیروهای امنیتی هند سرانجام موفق شده اند کنترل کامل یکی از سه محلی را در بمبئی که مردان مسلح اشغال کرده بودند، به دست بگیرند.

فرمانده عملیات کماندویی برای پایان دادن به اشغال هتل اوبروی، گفت دو نفر از مهاجمین مسلح کشته شده اند و اجساد 24 نفر از مسافران و کارکنان هتل در داخل ساختمان پيدا شده است.

در حالی که کماندوها در اتاق های هتل تاج محل سرگرم جست و جو بودند، صدای انفجارها از داخل هتل شنیده می شد.

یک افسر پلیس که مامور عملیات برای پایان دادن به اشغال مرکز یهودیان بوده است، گفت موفق به پیدا کردن چند جسد شده اند.

بر اساس گزارشها افرادی که در مرکز یهودیان به گروگان گرفته شده بودند، به قتل رسیده اند.

منابع پلیس بمبئی پیشتر گفته بودند که مهاجمان یک روحانی اسرائیلی و خانواده او را در یکی از مراکز یهودیان بمبئی به گروگان گرفته اند.

همین گزارشها می گویند که خاخام 29 ساله این مرکز و زنش در بین کشته شدگان هستند.

تعداد قربانیان یک رشته حملات هماهنگ در بمبئی، تا کنون 140 نفر اعلام شده، و لی انتظار می رود با یافتن اجساد بیشتر، شمار قربانیان نیز افزایش یابد.

بیش از 300 نفر نیز در این حملات مجروح شده اند.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند قول داده است که مسببان حادثه را ردگیری و مجازات کند و نیروی دریایی هند دو کشتی پاکستانی را به ظن ارتباط با حوادث اخیر در بمبئی، توقیف کرده است.

به گفته منابع هندی، به نظر می رسد که مهاجمان مسلح را یک یا چند فروند کشتی به آب های ساحلی بمبئی منتقل کرده اند و آنان با استفاده از قایق های موتوری، در سواحل این شهر پیاده شده اند.

روز گذشته یک گروه ناشناخته که خود را "سازمان مجاهدان دکن" می نامید مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت، اما هنوز این ادعا تایید نشده و اطلاعات جامعی در مورد این گروه در دست نیست.

در حملات چهارشنبه گذشته، افراد مسلح به اسلحه خودکار و نارنجک تقریبا به طور همزمان نقاط مختلف شهر بمبئی، از جمله ایستگاه های قطار، یک بیمارستان و چند محله تجاری را هدف قرار دادند و با ورود به دو هتل مجلل شهر، افراد داخل هتل را به گروگان گرفتند.

این بدترین حادثه در نوع خود در پایتخت تجاری هند از بمب گذاری های سال 2006 به بعد است. بمب گذاری های سال 2006 باعث مرگ تقریبا 200 نفر شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.