10:59 گرينويچ - شنبه 29 نوامبر 2008 - 09 آذر 1387

ابراز "نگرانی" آیت الله سیستانی از پیمان امنیتی عراق

مقتدی صدر و آیت الله سیستانی

مقتدی صدر و آیت الله سیستانی طرفداران زیادی در میان شیعیان عراقی دارند

بنا بر گزارش ها آیت الله علی سیستانی بلندپایه ترین مرجع شیعیان در عراق، در مورد پیمان جدید امنیتی عراق با آمریکا ابراز "نگرانی" کرده است.

طبق این پیمان، نیروهای آمریکایی باید تا پایان سال 2011 از عراق خارج شوند.

پارلمان عراق این پیمان امنیتی را تایید کرده است ولی یکی از مشاوران آیت الله سیستانی به نقل از وی می گوید این پیمان به دلیل آنچه که عدم یک توافق عمومی خوانده شده، می تواند موجب بی ثباتی شود.

گفتگو با زاهد فیاض، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


دولت عراق که تحت رهبری شیعیان قرار دارد، موفق شد هنگام رای گیری درباره طرح مورد بحث در پارلمان، از حمایت شمار قابل توجهی از نمایندگان سنی مذهب برخوردار شود ولی مخالفت ها با این پیمان، بخصوص از جانب مقتدی صدر یک روحانی دیگر شیعه مذهب همچنان به قوت خود باقی است.

طرفداران مقتدی صدر پیمان جدید امنیتی عراق با آمریکا را محکوم کرده اند.

مقتدی صدر درخواست سه روز تظاهرات در مخالفت با این پیمان را کرده ولی تاکید کرده است که این تظاهرات باید صلح آمیز باشد.

مقتدی صدر در بیانیه ای که انتشار داده از طرفداران خود خواسته است که پرچم های سیاه آویخته و سه روز عزاداری کنند.

شماری از ساکنان شهرک صدر در شمال بغداد که عمدتا شیعه نشین است پس از برگزاری نماز جمعه روز گذشته، این عزاداری را شروع کردند.

همفری هوکسلی، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید در حالی که طرفداران مقتدی صدر هنوز مناطقی از خاک عراق را تحت کنترل دارند ولی برخی تحلیلگران معتقدند که نفوذ آنان در میان شیعیان عراقی در حال کاهش است.

حمله به "منطقه سبز" بغداد

در تحولی دیگر، امروز چندین خمپاره به "منطقه سبز" بغداد که مقر ادارات داخلی و چند سفارتخانه خارجی است پرتاب شد که موجب کشته شدن دو امدادگر سازمان ملل متحد و مجروح شدن دست کم 15 نفر شد.

یک چنین حملاتی در گذشته چندین بار اتفاق افتاده بود که طرفداران مقتدی صدر مسبب آن معرفی شده بودند ولی از هنگام اعلام آتش بس بین طرفداران مقتدی صدر و دولت عراق، این حملات تقریبا متوقف شده بود.

هنوز کسی مسئولیت حمله اخیر را به عهده نگرفته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.