مانور نظامی ونزوئلا و روسیه از فردا آغاز می شود

ارتش ونزوئلا می گوید مانور سه روزه نظامی مشترک با روسیه را از فردا، دوشنبه اول دسامبر آغاز خواهد کرد.

این مانور دریایی در سواحل ونزوئلا انجام می شود و به دنبال دیدار دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه از این کشور صورت می گیرد.

آقای مدودف از چند کشور آمریکای لاتین دیدار کرده که هدف از این دیدارها توسعه روابط روسیه با این کشورها و افزایش نفوذ روسیه در این منطقه اعلام شده است.

آمریکا که این منطقه را "حیاط خلوت" خود می داند و برای آن اهمیت زیادی قائل است، با دقت این تحولات را زیر نظر دارد.

چند روز پیش هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا این مساله را که مانور نظامی مشترک با روسیه علیه کشور دیگری است رد کرد. او همچنین گفت ونزوئلا تبدیل به مرکز آغاز جنگ سرد جدید تبدیل نخواهد شد.

جاناتان مارکوس، تحلیلگر مسایل دیپلماتیک بی بی سی می گوید سفر دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه به منطقه آمریکای لاتین، از نظر زمانی اهمیت خاصی دارد، چرا که درست در زمان انتقال قدرت از دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، به دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب، انجام می گیرد.

آقای مدودف سعی خواهد کرد از یکسو روابط کشورش را با ونزوئلا و کوبا و همچنین برزیل، که قدرت اقتصادی اصلی منطقه است، تقویت کند و از سوی دیگر به آمریکایی ها نشان دهد که روسیه هنوز در سیاست خارجی خود اهدافی جهانی و بلندپروازانه را دنبال می کند.

یازده ناو جنگی ونزوئلا و چهار ناو جنگی روسیه در مانور دریایی مشترک میان دو کشور حضور دارند. این مانور شامل عملیات ضد تروریستی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و دفاع ضد موشکی خواهد بود.