موافقت سوئیسی ها با تجویز هروئین برای معتادان

تبلیغات مخالفین و مخالفین تجویز هروئین
Image caption نظرسنجی ها نشان می داد که سوئیسی ها با تجویز هروئین برای معتادان موافقت خواهند کرد

نتایج یک همه پرسی در سوئیس نشان می دهد ک 65 درصد رای دهندگان با تغییر سیاست رسمی سوئیس در قبال مواد مخدر موافقت کرده اند.

با یک چنین موافقتی، تجویز هروئین برای معتادان قانونی خواهد شد و برنامه آزمایشی که متجاوز از 10سال قبل در زوریخ به اجرا درآمده بود در سایر شهرهای سوئیس پیاده خواهد شد.

ولی به نظر می رسد در همین همه پرسی سوئیسی ها با خارج کردن حشیش از فهرست مواد غیرمجاز موافقت نکرده اند.

کشور سوئیس در ده سال گذشته یک برنامه تجربی تجویز هروئین برای معتادان را به اجرا درآورده بود.

معتادانی که برای آنان هروئین تجویز شده بود می بایستی دو نوبت در روز به درمانگاه های مخصوص مراجعه کنند تا تحت نظارت پزشک هروئین به آنان تزریق شود.

طرفداران دائمی کردن و تعمیم این طرح می گویند اجرای آن نتایج مثبتی داشته است و توانسته علاوه بر پاک کردن محیط پارک ها از معتادان رسمی، از جرائم مرتبط با مواد مخدر نیز بکاهد.

مخالفان اینطرح معتقدند تجویز هروئین به معتادان آسیب می رساند و موجب بدآموزی جوانان نیز می شود.

ایموژن فولکس، خبرنگار بی بی سی در برن می گوید این استدلال نتوانسته مردم را متقاعد سازد به خصوص که بیشتر معتادان به هروئین در سوئیس اکنون افراد بزرگسال هستند و مطالعات نشان می دهد که در این کشور به اعتیاد به هروئین به عنوان یک مشکل خفت بار پزشکی نسل قدیمی تر نگاه کرده می شود چون به ندرت در میان نسل جوان سوئیس بسیار به ندرت معتاد به هروئین دیده می شود.

نظر سنجی ها قبلا نشان می داد که سوئیسی ها که از خیابانهای عاری از معتادان و سرنگ های استفاده شده احساس رضایت می کنند، احتمالا طرح دائمی سازی تجویز هروئین را تایید خواهند کرد.

در مورد استفاده از حشیش وضعیت تا این حد شفاف نبود و پلیس سوئیس گاهی استفاده جزئی از این ماده مخدر را نادیده می گرفت.

اما با توجه به این که از تازه ترین پژوهش ها چنین بر می آمد که زیان استفاده طولانی مدت از حشیش ممکن است از حدی که قبلا تصور می شد بیشتر باشد، احتمال رای منفی شهروندان سوئیس به قانونی کردن استفاده از حشیش زیاد بود.