اسرائیل آزادی زندانیان فلسطینی را تائید کرد

اهود اولمرت
Image caption اولمرت اوایل ماه نوامبر قول داد زندانیان فلسطینی آزاد شوند

به دنبال وعده ای که به تازگی اهود اولمرت، کفیل نخست وزیر اسرائیل به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی داد، کابینه این کشور آزادی 250 زندانی فلسطینی را تائید کرده است.

این زندانیان، که از جمله یازده هزار نفری هستند که اسرائیل در حبس نگه داشته است، در کرانه باختری آزاد خواهند شد.

یک مقام اسرائیلی گفت که هدف از این اقدام کمک به تقویت موقعیت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در مقابل گروه حماس بوده است. تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن مستقر است و گروه حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد.

این مقام اسرائیلی افزود زندانیانی که آزاد می شوند از جنبش فتح آقای عباس و دیگر گروه های فلسطینی غیر پیکارجو هستند.

اسرائیل در ماه اوت امسال 198 زندانی فلسطینی را آزاد کرده بود.

آقای اولمرت در ملاقاتی که با آقای عباس در هفدهم نوامبر داشت، گفت که شماری از زندانیان دیگر فلسطینی نیز آزاد خواهند شد.

خبرگزاری رویتر به نقل از گیدئون عذرا، یکی از اعضای کابینه اسرائیل گزارش داده است که هدف از آزاد کردن این افراد این بوده که بدون آنکه چنین عملی برای امنیت اسرائیل خطرآفرین باشد به محمود عباس کمک شود تا او بتواند "همکاری مردم فلسطینی" را به سمت خود جلب کند.

این تصمیم همچنین در پی دستور لغو موقت محاصره غزه اتخاذ شده است. غزه از اوایل ماه نوامبر تحت محاصره اقتصادی اسرائیل بوده است. باز شدن گذرگاه های مرز غزه باعث می شود که نقل و انتقال مواد امدادی به داخل این منطقه موقتا از سر گرفته شود.

اما آزاد کردن زندانیان فلسطینی همچنین انتقاداتی را از سوی برخی اسرائیلی ها در پی داشته است.

الی ییشاشئی، وزیر بازرگانی و صنایع از حزب افراطی شاس، گفت در حالی که سرجوخه اسرائیلی، گلعاد شالیط، هنوز در دست پیکارجویان فلسطینی است، آزاد کردن این افراد پیام نادرستی در بر دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از او آورده: "آزاد کردن زندانیان فلسطینی فرصت به سرانجام رساندن مذاکرات برای آزاد شدن گلعاد شالیط را تضعیف می کند."

در روزهای اخیر سربازان اسرائیلی در مرز غزه با مردان مسلح درگیر بوده اند.

به گفته گزارشگران این درگیری ها در حالی رخ داده است که آتش بس پنج ماهه میان اسرائیل و گروه حماس در غزه به طور فزاینده ای ناپایدار به نظر می رسد.

مطالب مرتبط