مرکز نیجریه آرامش شده است

ارتش در شهر جاس
Image caption ارتش و پلیس در خیابان های جاس گشت می زنند

به دنبال دو روز درگیری های مذهبی در مرکز نیجریه که صدها نفر کشته به جای گذاشته است، شهر جاس امروز (30 نوامبر)، آرام بوده است.

ارتش نیجریه و پلیس در خیابان های جاس گشت می زنند و بیش از پانصد نفر تا کنون دستگیر شده اند.

گفته می شود در زد و خوردهایی که به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ایالتی در این کشور میان مسلمانان و مسیحیان در گرفته است، بالغ بر چهارصد نفر کشته شده اند.

شاهدان عینی می گویند که اجساد به جای مانده از این درگیری ها در بیمارستان ها انباشته شده اند چون دفن آنها هنوز انجام نگرفته است.

جاس، که در مرکز نیجریه قرار دارد، پیش از این هم شاهد درگیری های خشونت بار میان جوامع مذهبی مختلف بوده است. در درگیری های مشابهی که در سال 2001 رخ داد، بیش از هزار نفر کشته شدند.

تنش بعد از شورش

روز یکشنبه صدای تیراندازی پراکنده در شهر جاس شنیده می شد، اما این شهر در کل آرام توصیف شده است.

سخنگوی ارتش به خبرگزاری فرانسه گفت: "وضعیت در این شهر از بامداد امروز رو به آرامی گذاشته است. صبح امروز گزارشی از تخریب و خشونت ارسال نشده است."

مسلمانان دفن اجساد مسلمانانی را که در درگیری های دو روز گذشته کشته شده اند، آغاز کرده اند و مسیحیان نیز تلفات خود را شمارش می کنند.

یک بنیاد خیریه اسلامی روز گذشته گفت که بیش از سیصد جسد را از خیابان ها جمع و به مسجد جامع شهر منتقل کرده است.

هنوز آمار کشته شدگان مسیحی اعلام نشده است. خبرنگار بی بی سی می گوید آماری که از سوی هر دو طرف اعلام می شود، قابل اطمینان نیستند.

این خشونت ها زمانی آغاز شد که گفته شد در انتخابات تقلب صورت گرفته است. روز جمعه (28 نوامبر)، اعلام شد که در انتخابات ایالتی در نیجریه حزب حاکم پی دی پی (People's Democratic Party)، که عمدتا از سوی مسیحیان حمایت می شود، در استان پلاتو پیروز شده است.

حزب ای ان پی پی (All Nigeria People's Party)،که از حمایت مسلمانان برخوردار است، این نتیجه را به چالش گرفته است.

به پلیس و ارتش دستور داده شده هر کسی را که قصد آشوب گری داشته باشد، در دم بکشند.

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، امروز در دعاگزاری های ویژه روز یکشنبه برای قربانیان نیجریه ای نیز دعا خواند و از جهانیان خواست خشونت بی منطقی را که در آن کشور رخ داده است "دهشت آور" توصیف و ناخشنودی خود را از این وضع اعلام کنند.

صلیب سرخ نیجریه می گوید حداقل ده هزار نفر خانه های خود را ترک کرده اند.

آلکس لست، گزارشگر بی بی سی می گوید در حالی که در سال های اخیر هزاران نفر در خشونت های مذهبی جان خود را از دست داده اند، دلیل اصلی بروز خشونت ها معمولا رقابت برای دستیابی به قدرت در این کشور بوده است.

او می گوید در نیجریه دستیابی به قدرت سیاسی شاید مهمترین قدرت باشد چون با قدرت سیاسی می توان در این کشور به درآمد عظیم نفتی دسترسی داشت.

مطالب مرتبط