طرفداران دولت تایلند دست به تظاهرات زدند

معترضین در فرودگاه سووارنابومی بانکوک
Image caption رهبر معترضین گفته در مذاکره با مقامات شرکت نمی کند

برای اولین بار از زمان آغاز نا آرامی ها در تایلند، طرفداران دولت دست به تظاهرات زده اند. این تظاهرات در بانکوک، پایتخت این کشور برگزار شده است.

هدف از این گردهمایی، که هزاران نفر در آن شرکت دارند، محکوم کردن معترضینی است که فرودگاه های اصلی این شهر را اشغال کرده اند.

گروه های طرفدار دولت معترضین را به خرابکاری اقتصادی متهم کرده اند.

کارشناسان هشدار داده اند که زیان اقتصادی ناشی از بسته شدن فرودگاه های اصلی روز به افزایش است. معاون نخست وزیر تایلند نیز گفته است که زیان به همین امسال محدود نمی شود و انتظار می رود سال آینده شمار جهانگردان مسافر تایلند به نصف تقلیل یابد که شغل یک میلیون نفر را با خطر مواجه می کند.

تعطیل شدن فرودگاه ها باعث شده که حدود صد هزار مسافر داخلی و بین المللی سرگردان شوند.

بسیاری از آنها در تلاش بوده اند از طریق یک پایگاه هوایی نیروی دریایی تایلند که خارج از بانکوک قرار دارد، این کشور را ترک کنند.

هجوم مردم به این پایگاه هوایی، مسئولان را با مشکل مواجه کرده است.

برخی از شرکت های هواپیمایی برای بازگرداندن مسافران سرگردان پروازهای محدودی را به تایلند آغاز کرده اند.

گروه های موافق و مخالف دولت تایلند تا کنون برخوردی نداشته اند اما پس از یک حمله نارنجکی در بانکوک این نگرانی افزایش یافته است که اگر چنین برخوردی رخ بدهد به خشونت کشیده شود.

مخالفان دولت تایلند از شش روز پیش دو فرودگاه اصلی بانکوک را اشغال کرده اند.

شب گذشته (29 نوامبر)، علیه معترضینی که یک مجتمع دولتی را اشغال کرده بودند حمله ای صورت گرفت که منجر به زخمی شدن 50 نفر شد. جراحات سه تن از آنها جدی بوده است.

جاناتان هد، گزارشگر بی بی سی در بانکوک، می گوید این باور به طور گسترده وجود دارد که حمله به این مجمتع در تلافی اشغال فرودگاه ها بوده است.

معترضین می گویند تا زمانی که سوماچی وونگساوات، نخست وزیر تایلند استعفا نکند به اعتراض خود پایان نخواهند داد. آقای وونگساوات تا کنون حاضر به استعفا نشده است.

مخالفان دولت، آقای سوماچی را متحد تکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق و در تبعید تایلند می دانند.

در دو فرودگاه سووارنابومی و دان موانگ شرایط، که نیروهای "ائتلاف مردم برای دموکراسی" کنترل آن را در اختیار گرفته اند، اضطراری اعلام شده است.

"ائتلاف مردم برای دموکراسی"، ائتلافی نامنسجم است از سلطنت طلبان، تجار و طبقه متوسط شهرنشین تایلند.

سوماچی وونگساوات روز جمعه (28 نوامبر)، در یک سخنرانی تلویزیونی قول داد که این مناقشه به طور صلح آمیز به پایان برسد و گفت مقابله با تظاهرکنندگان مخالف دولت با مذاکره حل خواهد شد.

در حالی که سوندی لیمتونگول، رهبر معترضین، پیشتر گفته بود که به رغم تعهدات نخست آنها حاضر به مذاکره نیستند، پلیس تایلند گفته با اشغال کنندگان فرودگاه ها وارد مذاکره شده است.

البته نخست وزیز تایلند به پلیس اجازه داده تا معترضین را از فرودگاه ها اخراج کنند اما پلیس گفته است برای این کار به زور متوسل نخواهد شد. این نیروها چند بار به معترضین دستور داده است که محل فرودگاه ها را ترک کنند که هر بار با بی اعتنایی آنها مواجه شده است.

این دستور روز یکشنبه (30 نوامبر)، بار دیگر تکرار شده است.

پلیس در چند موقعیت در این فرودگاه ها، که دست کم 2000 نفر در پشت سنگر و سیم خاردار پناه گرفته اند، مستقر شده است.

مطالب مرتبط