کاندولیزا رایس به هند سفر می کند

رایس
Image caption آمریکا نگران بروز درگیری بین پاکستان و هند است

دولت آمریکا اعلام کرده که کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه این کشور، به هند سفر خواهد کرد تا در پی وقوع حملات مرگبار اخیر در بندر بمبئی، همبستگی آمریکا با مردم هند را ثابت کند.

حمله اخیر گروهی از مردان مسلح به بندر بمبئی هند حداقل 172 کشته گذاشت. 6 تن از قربانیان این حملات شهروند آمریکا بودند.

کاندولیزا رایس روز یکشنبه (30 نوامبر) واشنگتن را به مقصد لندن برای شرکت در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ترک کرد. او روز چهارشنبه این هفته وارد دهلی نو، پایتخت هند، خواهد شد تا با مقام های این کشور گفتگو کند.

آمریکا نگران بروز درگیری نظامی بین هند و پاکستان است، تحولی که با توجه به دسترسی هر دو کشور به سلاح هسته ای می تواند برای کل منطقه و جهان فاجعه بار باشد.

هند می گوید، اکثر مهاجمانی که به بندر بمبئی حمله کردند، تبعه پاکستان بودند و در این کشور آموزش نظامی دیده بودند.

در واکنش، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، درباره خطر وقوع جنگ بین کشورش و هند هشدار داده است. او در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز، تاکید کرد که پاکستان و هند باید برای مبارزه با عاملان حملات اخیر متحد شوند.

افزایش فشارها

دولت هند روز یکشنبه اعلام کرد که در نظر دارد نهاد امنیتی جدیدی در سطح فدرال تاسیس کند.

این خبر که مقام های دولتی از امکان حمله به بندر بمبئی اطلاع داشته اند، مانموهان سینگ، نخست وزیر هند را به شدت تحت فشار قرار داده است.

دولت هند متهم شده است درباره امکان حمله به بمبئی هشدارهایی دریافت کرده بود و اطلاع داشت که مهاجمان به احتمال زیاد با کشتی به بمبئی خواهند رسید.

همچنین نیروهای پلیس و امنیتی هند متهم شده اند که در برابر مهاجمان بسیار ضعیف عمل کرده اند.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، روز یکشنبه با احزاب این کشور برای بررسی تدابیر تازه ای جهت مقابله با تروریسم، جلسه مشترکی تشکیل داد.

او در این جلسه تاکید کرد که گارد ملی هند تقویت خواهد شد. دولت او همچنی می گوید که تدابیر امنیتی در هوا و دریا را تشدید کرده است.

پیشتر شیوراج پاتیل، وزیر کشور هند با پذیرش "مسئولیت اخلاقی" حملات بمبئی، استعفای خود را تسلیم نخست وزیر هند کرد. پالانیاپان چیدامبارام، وزیر دارایی هند اکنون جانشین آقای پاتیل شده است.

آقای نارایانان، مشاور امنیت ملی هند نیز استعفای خود را تسلیم نخست وزیر کرده است.

نیروهای هندی آخرین مهاجم مسلح را روز گذشته در هتل "تاج محل" در بمبئی به قتل رساندند.

احتمال می رود تا 10 پیکارجو در این حمله که در نقاط مختلف از جمله در دو هتل، یک ایستگاه اصلی قطار ، یک بیمارستان و یک مرکز یهودیان رخ داد دست داشته اند.

هرچند اکثر قربانیان این حملات هندی بوده اند، حداقل 22 خارجی نیز در میان کشته شدگان دیده می شوند.

مامورین هندی سرگرم بازجویی از تنها مهاجمی هستند که زنده دستگیر شده است تا دریابند این حملات را چه کسی برنامه ریزی و فرماندهی کرده است.

مطالب مرتبط