هواپیماها بدون مسافر فرودگاه بانکوک را ترک کردند

مسافران در فرودگاه تایلند
Image caption حدود 100 هزار مسافر داخلی و خارجی در تایلند سفرشان مختل شده است

مسوولان فرودگاه بین المللی بانکوک و مخالفان دولت توافق کرده اند که 88 هواپیماهای گیر افتاده در فرودگاه سووارنابومی از آن خارج شود.

گزارش ها حاکی از آن است که از روز یکشنبه (30 نوامبر) دست کم 37 هواپیما، البته بدون سرنشین، این فرودگاه را ترک کرده اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که دولت فرانسه برای تخلیه شهروندانش از تایلند، پرواز ویژه ای برقرار می کند. دولت های اسپانیا و ایتالیا هم پیشتر تصمیم مشابه ای اتخاذ کرده بودند.

در همین رابطه، پلیس تایلند به مخالفان دولت این کشور که فرودگاه های اصلی بانکوک، پایتخت، را اشغال کرده اند دستور داده که متفرق شوند.

جناح مخالف دولت می گوید تا زمانی که سوماچی وونگساوات، نخست وزیر تایلند استعفا نکند به اعتراض خود پایان نخواهند داد.

تعطیل شدن فرودگاه های اصلی در پایتخت تایلند باعث شده که حدود 100 هزار مسافر داخلی و خارجی سرگردان شوند و به اقتصاد این کشور صدمه جدی وارد شود.

هم اکنون، در دو فرودگاه سووارنابومی و دان موانگ که نیروهای "ائتلاف مردم برای دموکراسی" کنترل آن را در اختیار گرفته اند، حالت اضطراری اعلام شده است.

تنش بین طرفداران و مخالفان دولت در تایلند در حال افزایش است.

برای اولین بار از زمان آغاز نا آرامی ها در تایلند، طرفداران دولت نیز دست به تظاهرات زده اند. این تظاهرات در بانکوک، پایتخت این کشور برگزار شده است.

هدف از این گردهمایی، که هزاران نفر در آن شرکت دارند، محکوم کردن معترضینی است که فرودگاه های اصلی این شهر را اشغال کرده اند. گروه های طرفدار دولت معترضین را به خرابکاری اقتصادی متهم کرده اند.

کارشناسان هشدار داده اند که زیان اقتصادی ناشی از بسته شدن فرودگاه های اصلی روز به افزایش است.

معاون نخست وزیر تایلند نیز گفته است که زیان به همین امسال محدود نمی شود و انتظار می رود سال آینده شمار جهانگردان مسافر تایلند به نصف تقلیل یابد که شغل یک میلیون نفر را با خطر مواجه می کند.

بسیاری از آنها در تلاش بوده اند از طریق یک پایگاه هوایی نیروی دریایی تایلند که خارج از بانکوک قرار دارد، این کشور را ترک کنند. هجوم مردم به این پایگاه هوایی، مسئولان را با مشکل مواجه کرده است.

برخی از شرکت های هواپیمایی برای بازگرداندن مسافران سرگردان پروازهای محدودی را به تایلند آغاز کرده اند. مخالفان دولت تایلند از یک هفته پیش دو فرودگاه اصلی بانکوک را اشغال کرده اند.

روز شنبه (29 نوامبر) علیه معترضینی که یک مجتمع دولتی را اشغال کرده بودند، حمله ای صورت گرفت که منجر به زخمی شدن 50 نفر شد. جراحات سه تن از آنها جدی بوده است.

جاناتان هد، گزارشگر بی بی سی در بانکوک، می گوید این باور به طور گسترده وجود دارد که حمله به این مجمتع در تلافی اشغال فرودگاه ها بوده است.

معترضین می گویند تا زمانی که نخست وزیر تایلند استعفا نکند به اعتراض خود پایان نخواهند داد. او تا کنون حاضر به استعفا نشده است.

پلیس در چند موقعیت در این فرودگاه ها، که دست کم 2000 نفر در پشت سنگر و سیم خاردار پناه گرفته اند، مستقر شده است.

مطالب مرتبط