مخالفان هوگو چاوز: چهارده سال کافیست

هوگو چاوز
Image caption هوگو چاوز با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران رابطه دوستانه ای دارد

احزاب مخالف دولت در ونزوئلا مخالفت رسمی خود را با طرحی اعلام کرده اند که به هوگو چاوز، رئیس جمهوری این کشور، اجازه می دهد تا زمانی که در انتخابات پیروز می شود، در مقامش باقی بماند.

احزاب مخالف در بیانیه ای مشترک اعلام کرده اند که 14 سال یعنی دو دوره ی 7 ساله برای رئیس جمهور کافیست.

آقای چاوز در حال حاضر دهمین سالگرد اولین پیروزی خود را در انتخابات ریاست جمهوری جشن می گیرد.

هزاران نفر از طرفدارانش روز شنبه (6 دسامبر) در مقابل کاخ ریاست جمهوری در کاراکاس، پایتخت جمع شدند تا حمایتشان را از هوگو چاوز اعلام کنند.

هوگو چاوز از کنگره این کشور خواسته است که قانون اساسی را به نحوی تغییر دهد که پس از اتمام این دوره ریاست جمهور 7 ساله در سال 2012 میلادی، مجددا بتواند در انتخابات شرکت کند.

مخالفان دولت با صدور بیانیه ای رسمی، این درخواست آقای چاوز را غیردموکراتیک، مغایر با قانون اساسی و در تضاد با منافع کشور دانسته اند.

هوگو چاوز روز یکشنبه (30 نوامبر) در جمع هزاران نفر از طرفدارانش در کاراکاس اعلام کرده بود، امیدوار است که بتواند تا سال2021 میلادی رئیس جمهور باشد.

هوگو چاوز می خواهد که موضوع اصلاح قانون اساسی برای نامحدود شدن دوره ریاست جمهوری باید بار دیگر به همه پرسی گذاشته شود.

مردم ونزوئلا در سال گذشته میلادی طرح جنجالی هوگو چاوز برای تغییر گسترده قانون اساسی که شامل نامحدود شدن دوره ریاست جمهوری بود را در یک همه پرسی رد کردند.

در انتخابات ماه نوامبر امسال نیز مخالفان آقای چاوز موفقیت هایی بدست آورده اند که از جمله آن کسب پست فرمانداری پایتخت ونزوئلاست.

انتظار می رود همه پرسی مورد نظر هوگو چاوز در ماه فوریه سال 2009 میلادی برگزار شود.

هوگو چاوز از حامیان اصلی فیدل کاسترو، رهبر کوباست و با مقام های دولت جمهوری اسلامی ایران به خصوص محمود احمدی نژاد روابط دوستانه ای دارد.