بریتانیا 'از ماه مارس' از عراق خارج می شود

نیروهای بریتانیایی در عراق
Image caption شمار نیروهای بریتانیایی در عراق به 4100 نفر می رسد

بر اساس اطلاعاتی که یک مقام ارشد در امور دفاعی در اختیار بی بی سی قرار داده است، خروج نیروهای بریتانیایی از عراق از ماه مارس سال 2009، شش سال پس از آغاز عملیات اشغال عراق تحت رهبری آمریکا آغاز می شود.

بر اساس دستور سازمان ملل متحد مجوز قانونی نیروهای بریتانیایی برای حضور در عراق در پایان سال میلادی جاری به پایان می رسد و از این رو بریتانیا مشغول مذاکره درباره مبانی حقوقی باقی ماندن نیروهایش در عراق بوده است.

بریتانیا 4100 سرباز در بصره مستقر کرده است اما مسئولان ارشد مسائل دفاعی بریتانیا مشغول تهیه طرحی بوده اند تا اگر انتخابات ماه ژانویه عراق بدون خشونت برگزار شود، در طی یک سال آینده نیروهای خود را از عراق خارج کنند.

خارج شدن نیروهای بریتانیایی از عراق به این کشور امکان می دهد توان نظامی خود را بر جنگ افغانستان متمرکز کند.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا تلویحا اعلام کرده است که کلیه نیروهای بریتانیایی باید تا میانه سال آینده میلادی عراق را ترک کرده باشند و تنها چند صد نفر از آنها احتمالا برای آموزش نیروهای امنیتی عراقی در آن باقی خواهند ماند.

پیشتر از اظهارات مقام های بریتانیایی اینطور بر می آمد که خروج نیروهای بریتانیایی از ماه ژانویه آغاز خواهد شد.

"پیشرفتی چشمگیر"

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفت: "در بصره، شهری که به لطف کمک های مردم عراق، نیروهای ائتلاف و نیروهای بریتانیایی چهره اش تغییر کرده است، پیشرفتی چشمگیر دیده می شود ."

"به این ترتیب ما انتظار داریم که در اوایل سال 2009 تغییری بنیادی در برنامه نیروهای بریتانیایی در عراق رخ دهد."

اکثیت نیروهای بریتانیایی در پایگاه هوایی بصره مانده اند.

کارولاین وایات، گزارشگر مسائل دفاعی در بی بی سی گفت خروج نیروهای بریتانیایی از عراق "باید اجازه دهد تا تمرکز نیروهای چند ملیتی بر روی افغانستان متوجه شود که با بن بست مواجه شده است."

او گفت این تصمیم هلی کوپتر، دارایی های اطلاعاتی و در نهایت نیروها را آزاد خواهد کرد تا در مبارزه علیه طابان شرکت کنند.

ایالات متحده آمریکا هم قصد دارد در سال میلادی جدید بر شمار نیروهای خود در افغانستان بیفزاید و امیدوار است کشور های عضو ناتو هم چنین اقدامی را انجام دهند.

در همین حال پارلمان عراق احتمالا مجبور خواهد شد درباره هر معاهده ای که به نیروهای بریتانیایی اجازه دهد که پس از پایان سال در عراق بمانند، رای گیری کند.

پارلمان عراق اخیرا با معاهده مشخصی جهت ادامه حضور نیروهای آمریکایی موافقت کرد.

مطالب مرتبط