'حمله به دزدان دریایی سومالیایی نیازمند اطلاعات بیشتری است'

قایق دزدان دریایی
Image caption تشخیص کشتی دزدان دریایی از کشتی های معمولی کار مشکلی است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می گوید آمریکا تنها در صورتی که اطلاعات بیشتری به دست آورد، حمله به مواضع زمینی دزدان دریایی سومالیایی را مد نظر قرار خواهد داد.

رابرت گیتس همچنین گفت که شرکت های کشتیرانی هم باید برای محافظت از کشتی های خود تلاش بیشتری کنند و این کشتی ها هنگام نزدیک شدن قایق های دزدان دریایی به جای متوقف شدن به سرعت حرکت خود بیافزایند.

آقای گیتس این سخنان را در یک کنفرانس امنیتی در بحرین اظهار داشت.

قرار است آمریکا تا چند روز دیگر پیش نویش قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد کند که بر اساس آن سازمان ملل متحد مجوز اتخاذ تمام تدابیر لازم برای مقابله با دزدهای دریایی سومالیایی را خواهد داد.

دریادار بیل گورتنی، یک فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا روز گذشته در این که حمله زمینی به پایگاه دزدان دریایی، سبب پایان حملات دزدان دریایی به کشتی ها خواهد شد، ابراز تردید کرده بود.

وی گفته بود تشخیص کشتی دزدان دریایی از کشتی های معمولی کار ساده ای نیست و برای جلوگیری از کشته شدن افراد بی گناه باید در هدف گیری دقت زیادی شود.

بیل گورتنی گفت بهترین راه چاره این است که شرکت های کشتیرانی برای محافظت از کشتی هایشان، گاردهای امنیتی مسلح استخدام کنند.

در کنفرانس امنیتی منامه در بحرین نمایندگان 25 کشور شرکت دارند.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی بی سی در منامه می گوید به نظر می رسد حل مشکل فزاینده دزدی دریایی در آبهای اطراف سومالی کار ساده ای نخواهد بود.

کشور جنگ زده سومالی از سال ۱۹۹۱ فاقد یک دولت مرکزی قوی است و افزایش فعالیت دزدان دریایی در سواحل آن باعث شده تا بعضی از کشورهای غربی ناوهای جنگی خود را به این منطقه اعزام کنند.

مطالب مرتبط