چین کشتی های جنگی به خلیج عدن می فرستد

کشتی چینی
Image caption آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و هند هم به خلیج عدن کشتی جنگی فرستاده اند

آن طور که خبرگزاری رسمی چین گزارش داده است، دو کشتی جنگی به همراه یک کشتی تدارکاتی روز 26 دسامبر امسال بندر سانیا را قصد آب های خلیج عدن ترک خواهند کرد.

چین می گوید در سال میلادی جاری دزدان دریای به دست کم 20 درصد از محموله های این کشور در خلیج عدن حمله کرده اند.

خلیج عدن که یکی از شلوغ ترین مسیرهای عبور کشتی در جهان است، در ماه های اخیر دزدان دریایی عمدتا اهل سومالی در آن به کشتی های خارجی حمله کرده اند.

چین ماموریت اصلی این نیروها را محافظت از کشتی های چینی و خدمه آن ها اعلام کرده است و می گوید این کشتی ها در صورت لزوم در ماموریت های بشردوستانه بین المللی نیز شرکت خواهند کرد.

مقام های نظامی چین گفته اند که کشتی های جنگی چین در این ماموریت از قطعنامه های شورای امنیت و سایر قوانین بین المللی مربوطه به طور دقیق پیروی خواهند کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیر قطعنامه ای تصویب کرد که در آن به دولت های عضو این سازمان اجازه تعقیب دزدان دریایی در خاک سومالی را هم داد.

سومالی از سال 1991 میلادی فاقد یک دولت مرکزی قوی بوده است.

دزدان دریایی در سال میلادی جاری دست کم به 100 کشتی و قایق در آب های خلیج عدن و سواحل سومالی حمله کرده اند.

هنوز یک کشتی اوکراینی حامل تجیهزات جنگی و تانک و نیز یک نفتکش بزرگ عربستان سعودی در اختیار دزدان دریاییست و مذاکرات با دزدان دریایی برای آزادی کشتی و خدمه این دو کشتی ادامه دارد.

در ماه های اخیر شماری از کشورهای اروپایی در کنار هند، روسیه و مالزی کشتی های جنگی به خلیج عدن فرستاده اند. دولت ایران نیز خبر داده است که "یک ناوگروه ایرانی از ارتش جمهوری اسلامی" به منطقه خلیج عدن اعزام شده است.

مطالب مرتبط