'روسیه موشک در بالتیک مستقر نمی کند'

Image caption روسیه گفته بود که موشک اسکندر برای مقابله با سیستم موشکی آمریکا بوده است

از ارتش روسیه نقل شده که دولت این کشور حاضر است مناقشه دفاع موشکی را که منجر به اختلاف نظر شدید میان این کشور و آمریکا شده است، حل کند.

یکی از مقامات ارتش روسیه به اینترفکس، خبرگزاری رسمی روسیه گفته است که دولت روسیه دیگر نیازی نمی بیند که در کالینینگراد (سرزمینی متعلق به روسیه در منطقه بالتیک که میان دو کشور لیتوانی و لهستان قرار دارد)، موشک مستقر کند و این طرح را متوقف کرده است.

این مقام گفته است که عوض شدن تصمیم دولت روسیه در واکنش به خط مشی دولت جدید در آمریکاست که نشان داده است عجله ای برای راه اندازی سیستم دفاع موشکی در شرق اروپا ندارد.

وزارت دفاع روسیه این گزارش را تائید نکرده است اما گزارشگر بی بی سی در مسکو می گوید شاید روسیه تلاش دارد به دولت آمریکا این پیام را بدهد که ممکن است این مناقشه راه حلی داشته باشد و اینترفکس خبرگزاری است که دولت روسیه معمولا برای دنبال کردن مقاصد خودش از آن استفاده می کند.

در واکنش به طرح دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برای برپا کردن بخشی از سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک روسیه تهدید کرده بود که در کالینینگراد موشک مستقر خواهد کرد.

به رغم تاکید دولت آقای بوش، روسیه استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا را خطری برای امنیت خود تلقی کرده است.

جیمز راجرز، گزارشگر بی بی سی در مسکو می گوید اگر روسیه واقعا تصمیم گرفته باشد که طرح استقرار موشک های خود در بالتیک را لغو کند پیامی که در واقع به دولت جدید آمریکا می دهد پیام آشتی است.

نماینده آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به خبرگزاری رویترز گفت اگر این موضوع حقیقت داشته باشد تعلیق طرح استقرار موشک در کالینینگراد "گامی بسیار مثبت" در روابط دو کشور است."

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در ماه نوامبر سال گذشته اعلام کرد که موشک های اسکندر با برد کوتاه به کالینینگراد فرستاده خواهد شد تا تهدیدی که این کشور از سوی آمریکا احساس می کند، خنثی شود.

آمریکا تاکید کرده است که هدفش از ایجاد پایگاه رادار و استقرار موشک های پیش گیرنده در لهستان و جمهوری چک صرفا برای مقابله با حملات احتمالی از سوی "کشورهای خودسر" مانند ایران است.

گروهی که با باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا پیش از نشستن بر مسند قدرت در تاریخ 20 ژانویه همکاری می کرده، گفته است که او تعهدی نسبت به استقرار سیستم دفاع موشکی در شرق اروپا نشان نداده است و گفته است که تا زمانی که اطمینان حاصل کند که تکنولوژی آن قابل استفاده است، صبر می کند.

کاخ سفید گفته است که آقای اوباما روز دوشنبه (26 ژانویه)، با آقای مدودف تماس تلفنی داشته و دو مقام وعده داده اند اجازه ندهند "شکاف" در روابط میان دو کشور عمیق تر شود.

پل رینولدز، گزارشگر بی بی سی در امور جهانی می گوید تصمیم روسیه به مستقر نکردن موشک های خود در بالتیک ممکن است نیروی حرکتی باشد برای گفتگوهای گسترده تر تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه.

موعد پیمان "استرات وان" سال 1991، که مکانیزمی برای نظارت دو کشور بر تسلیحات هسته ای فراهم می کند، در ماه دسامبر پایان می یابد.

آمریکا، لهستان و جمهوری چک در ارتباط با استقرار سیستم دفاع موشکی به توافق رسیده اند و این طرح به طور گسترده مورد حمایت کشورهای عضو ناتوست.

آمریکا گفته است که ایران سرگرم کار روی فن آوری موشک های دور برد است و دفاع موشکی آمریکا می تواند مانع حملات احتمالی از سوی این کشور باشد.

مطالب مرتبط