برلوسکونی به دنبال افزایش قدرت رسانه ای

برلوسکونی
Image caption آقای برلوسکونی به عنوان نخست وزیر قدرت زیادی از طریق شبکه های تلویزیونی دولتی -رای- دارد.

منتقدان، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا را متهم می کنند که از امکانات دولتی برای بسط قدرت رسانه ای خود استفاده می کند.

این منتقدان می گویند آقای برلوسکونی از منابع مالی دولتی که در اصل برای مقابله با بحران بازارهای مالی است، برای کمک به امپراتوری رسانه ای خود در مبارزه با یک ایستگاه تلویزیونی رقیب استفاده می کند.

نخست وزیر ایتالیا این اتهام ها را رد کرده و آنها را سیاسی خوانده است.

مارک داف، خبرنگار بی بی سی در میلان می گوید رقبای سیلویو برلوسکونی می گویند برنامه او برای مقابله با بحران مالی اخیر شامل حملات غیر منصفانه علیه تنها رقیب تلویزیونی رسانه های تحت اختیار اوست.

این رقیب، شبکه تلویزیونی اسکای نیوز است که صاحب آن روپرت مرداک، مرد با نفوذ رسانه ای است.

منتقدان می گویند برنامه دولت ایتالیا برای مقابله با بحران مالی، شبکه اسکای را با افزایش مالیات بر خرید مشترکان آن تا 20 درصد مجازات می کند.

بسیاری از شبکه های تلویزیونی آقای برلوسکونی به غیر از یک شبکه شامل چنین طرحی نشده اند.

نخست وزیر ایتالیا روز یکشنبه انتقادها از وضع قوانین جدید مالیاتی را رد کرد و آن را به دشمنان چپ میانه خود ربط داد.

البته این مساله قابل انکار نیست که آقای برلوسکونی به عنوان نخست وزیر قدرت زیادی از طریق شبکه های تلویزیونی دولتی "رای" دارد.

او همچنین صاحب بزرگ ترین شرکت رسانه ای ایتالیا به نام "مدیا ست" است. او همچنین قدرت اثرگذاری بر سه شبکه تلویزیونی تجاری اصلی ایتالیا را نیز دارد.

شبکه تلویزیونی اسکای ایتالیا از زمان ارائه در سال 2003، ده درصد مشترک ایتالیایی را جذب برنامه های خود کرده است. اسکای ایتالیا شامل برنامه های تلویزیونی آمریکایی، اخبار و مهم تر از همه پوشش مستقیم مسابقات فوتبال در ایتالیا است.

منتقدان می گویند بخش عمده ای از بینندگان به تماشای شبکه هایی می پردازند که به نوعی در کنترل آقای برلوسکونی است که این امر برای دموکراسی در کشوری مثل ایتالیا که عاشق تلویزیون است، مفید نیست.

مطالب مرتبط