07:05 گرينويچ - دوشنبه 01 دسامبر 2008 - 11 آذر 1387

اعتراض رسمی هند به پاکستان در ارتباط با حملات به بمبئی

مرکز یهودیان در بمبئی

تحقیقات در مرکز یهودیان در بمبئی و سایر محل هایی که مورد حمله قرار گرفته ادامه دارد

وزارت خارجه هند، شاهد مالک، سفیر پاکستان در دهلی را فراخوانده و به کوتاهی پاکستان در کنترل گروه های پیکارجوی مستقر در خاک پاکستان، رسما اعتراض کرده است.

پاکستان اختلاف با هند را جزئی وانمود کرده و بر این نکته پافشاری می کند جو ملاقات شاهد مالک با مقامات وزارت خارجه هند دوستانه بوده است.

در همین حال کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا از پاکستان خواسته است که در تحقیقات برای یافتن کسانی که برنامه حملات به بمبئی را طراحی کرده بودند کاملا با هند همکاری کند.

ولی دولت آمریکا گفته است شواهدی در مورد مداخله مستقیم مقامات پاکستانی در حملات بمبئی در دست ندارد.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به گفته منابع پلیس هند، مهاجمان از پاکستان عازم هند شدند و به لشکر طیبه، یک گروه تندرو اسلامگرا مستقر در پاکستان، وابسته هستند.

در همین حال به دنبال اظهارات رسانه های هند مبنی بر اینکه مقامات هند هشدار درباره حملات تروریستی را نادیده گرفته بودند، خشم عمومی در حال افزایش است و کناره گیری مقامات هندی به دلیل کوتاهی در جلوگیری از حملات بمبئی ادامه دارد.

روز دوشنبه، ا دسامبر (11 آذر)، ویلارائو دشموک، سروزیر ایالت ماهاراشترا، در یک نشست خبری گفت که به نشانه قبول مسئولیت در مورد حملات هفته گذشته در بمبئی، مرکز این ایالت، آمادگی خود را برای استعفا از این سمت اعلام داشته است.

آقای دشموک، که عضو حزب حاکم کنگره است، اظهار داشت که قبول یا رد استعفانامه او به تصمیم رهبران حزب بستگی دارد.

ساعاتی پیش از انتشار این خبر، آر آر پاتیل، معاون سروزیر ایالتی، در واکنش به گزارش هایی حاکی از آنکه در صدد کم اهمیت جلوه دادن عملیات مهاجمان مسلح در بمبئی بوده است از مقام خود استعفا داده بود.

عملیات مهاجمان مسلح در بمبئی که از شامگاه چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد و تا بامداد شنبه ادامه یافت، بیش از 184 کشته برجای گذاشته و باعث انتقاد از دولت فدرال هند و دولت ایالت ماهاراشترا به دلیل ناتوانی در جلوگیری از وقوع چنین حملاتی شده است.

در حالیکه قرار است انتخابات عمومی در اوایل سال آینده برگزار شود، واقعه بمبئی باعث شده است تا دولت با اتهام قصور در حفظ امنیت کشور مواجه و موقعیت حزب حاکم تضعیف شود.

در واکنش به این انتقادها، شیروراج پاتیل، وزیر کشور دولت فدرال، روز یکشنبه با قبول مسئولیت در قبال ضفعف امنیتی و اطلاعاتی برای جلوگیری از وقوع حملات بمبئی و واکنش نا کافی که به ادامه عملیات مهاجمان منجر شد، از مقام خود کناره گرفت اما استعفانامه ام کی نارایانان، مشاور امنیت ملی دولت فدرال، مورد قبول واقع نشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.