ناتو روابط با روسیه را 'از سر می گیرد'

Image caption از زمان درگیری نظامی روسیه و گرجستان در ماه اوت سال جاری ناتو رابطه ای با روسیه نداشته است

دبیر کل ناتو اعلام کرد این سازمان با "احیاء مشروط و تدریجی روابط" با روسیه موافقت کرده است.

یاپ د هوپ شفر گفت گفتگو ها با دولت روسیه که در ماه اوت بخاطر حمله روسیه به گرجستان متوقف شده بود، از سر گرفته خواهد شد.

شورای ناتو-روسیه مجددا برقرار نخواهد شد اما آقای شفر از انجام گفتگو میان مقام های سطوح پایین تر خبر داد.

وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو که در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند همچنین از عضویت گرجستان و اوکراین در ناتو حمایت کردند.

با این حال در ناتو اختلاف نظر عمیقی بر سر این موضوع وجود دارد و این سازمان حاضر به ارائه طرح برنامه عضویت مورد نظر این کشورها نشد.

دولت روسیه به شدت با خواست این کشورها برای پیوستن به ناتو مخالف است و برخی کشورها همچون آلمان، فرانسه و ایتالیا نگران آن هستند که موافقت با طرح برنامه ای جدی جهت آماده کردن این کشورها برای پیوستن به ناتو باعث تحریک روسیه شود.

در عوض وزرای حاضر در جلسه بروکسل بدون اعلاک ردن برنامه زمانی خاصی دولتهای این دو کشور را ترغیب نمودند تا اصلاحات لازم برای پیوستن به ناتو را ادامه دهند.

آقای دهوپ شفر گفت هیچکدام از تصمیم های پیشین رهبران کشورهای عضو ناتو درباره گرجستان و اوکراین لغو نشده اند و این تصمیم ها به قوت خود باقی هستند.

او گفت: "از جمله [این تصمیم ها] عضویت این دو کشور در ناتو است، البته اگر بخواهند، و لازم است اضافه کنم که وقتی هم رخ خواهد داد که موازین و استانداردهای مورد نظر ناتو را برآورده کنند."

کارولاین وایات، گزارشگر بی بی سی در بروکسل می گوید مشخص است که هیچکدام از این دو کشور به زودی به عضویت ناتو در نخواهند آمد و در حال حاضر ناتو تنها می تواند کمک خود را به این کشورها ارائه کند.

دبیر کل ناتو همچنین درباره سطح روابط با روسیه گفت: "جلسات با روسیه بطور غیر رسمی انجام خواهد شد و دو طرف بر سر مسائلی که بر سر آن توافق دارند گفتگو خواهند کرد."

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا که برای آخرین بار در اجلاس وزرای کشورهای عضو ناتو شرکت می کرد تاکید نمود که "شرایط عادی نشده" و او هنوز اقدام های تابستان سال جاری روسیه در گرجستان را "غیرقابل قبول" می داند.

مطالب مرتبط