ساکنان شهرک یهودی نشین دست به شورش زدند

آبادی نشینان در ساختمان مورد اختلاف
Image caption آبادی نشینان حکم دادگاه برای تخلیه ساختمان را نپذیرفته اند

ساکنان یک شهرک یهودی نشین در نزدیکی شهر الخلیل با سربازان درگیر شده اند و ساکنان چند شهرک یهودی نشین دیگر در کرانه باختری نیز دست به شورش زده اند.

روز سه شنبه، 2 دسامبر (12 آذر)، گزارش شد که ساکنان یک شهرک یهودی نشین در شهر الخلیل با نظامیان و فلسطینیان شهر در گیر شده اند که چندین فلسطینی مجروح شده اند.

صدها نفر از شهرک نشینان یهودی در پی شایعه ای که شب گذشته مبنی بر حضور نظامیان به منظور اجرای حکم تخلیه ساختمان مورد اختلاف با فلسطینیان پخش شد، در کنار اين ساختمان تجمع کردند و به سوی پلیس و فلسطینیان سنگ پرتاب کردند.

این ساختمان مورد اختلاف اهالی فلسطینی الخلیل و شهرک نشینان یهودی است و دادگاهی در بیت المقدس رای داده است که تا حل و فصل این دعوای حقوقی، یهودیانی که این محل را از اوایل سال جاری در اشغال داشته اند، آن را تخلیه کنند.

سربازان اسرائیلی برای بر هم زدن این شورش ناگزیر از استفاده از گاز اشک آور شدند اما قصد تسخیر ساختمان را نداشتند.

پیشتر، بین این افراد و گروهی از فلسطینیان ساکن این محل درگیری روی داده و سربازان به منظور جدا کردن دو طرف، وارد عمل شده بودند.

در واکنش به اقدام ارتش اسرائیل، گروهی از شهرک نشینان یهودی دست به شورش زدند، شیشه های ساختمان ها و اتومبیل های پارک شده در اطراف این محل را شکستند و به یک گورستان مسلمانان آسیب رساندند.

مقاومت در برابر تخلیه شهرکها

به گفته منابع نظامی اسرائیل، علاوه بر الخلیل، چند شهرک یهودی نشین دیگر در کرانه باختری هم شاهد اعتراض و شورش ساکنان آنها بوده است.

ده ها تن از شهرک نشین های کرانه باختری با بستن راه ها به سوی پلیس و خودروهای فلسطینیان سنگ پرتاب کردند.

در نزديکی شهر نابلس در شمال کرانه باختری، شهرک نشینهای یهودی در حمایت از شهرک نشینهای الخلیل با فلسطینیان و پلیس مرزی درگیر شدند.

Image caption بین آبادی نشینان و نظامیان اسرائیلی درگیری روی داده است

گفته می شود در جریان این شورش ها، گروهی از شهرک نشینان به یک روستای فلسطینی واقع در کرانه باختری وارد شدند و لاستیک اتومبیل ها را پاره کردند و یک انبار علوفه را آتش زدند.

در یک روستای دیگر فلسطینی، شهرک نشینان به نوشتن شعارهای توهین آمیز بر دیوارها مبادرت کردند و سپس این روستا را ترک کردند.

شامگاه دوشنبه پس از انتشار خبر تصمیم ارتش برای اجرای حکم دادگاه، دهها تن از ساکنان شهرک های یهودی نشین کرانه باختری به سوی الخلیل حرکت کردند تا به یهودیانی ملحق شوند که ساختمان مورد اختلاف را در تصرف داشتند.

گفته می شود انگیزه شهرک نشینان از دست زدن به اغتشاش روزهای اخیر هشدار به دولت علیه اقدام در جهت تخریب شهرک هایی باشد که بدون مجوز در سرزمین های فلسطینی کرانه باختری احداث شده و دولت اسرائیل آنها را شهرک های غیرقانونی می نامد.

از زمان اشغال کرانه باختری رود اردن و بخش شرقی بیت المقدس توسط ارتش اسرائیل در جنگ سال 1967، چندین شهرک یهودی نشین با حمایت دولت اسرائیل در این منطقه ایجاد شده است و در خلال سال های بعد، مهاجران یهودی چندین شهرک دیگر را هم بدون مجوز دولت در کرانه باختری ایجاد کرده اند.

سازمان ملل تمامی ایجاد شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی را مغایر قوانین بین المللی در مورد منع تغییر در ترکیب جمعیتی مناطق اشغالی در جنگ دانسته اما اسرائیل این نظر سازمان ملل را نپذیرفته است.

وجود شهرک های یهودی نشین در سرزمینی که قرار است کشور مستقل فلسطینی در آن ایجاد شود یکی از مسایل مهم مورد اختلاف در مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان محسوب می شود که خواستار برچیدن تمامی شهرک های یهودی نشین، از جمله در داخل و اطراف بیت المقدس شرقی هستند.

مطالب مرتبط