محاصره فرودگاه بین المللی بانکوک پایان می یابد

تظاهرات طرفداران دولت
Image caption دولت همچنان از حمایت گسترده در میان مردم برخوردار است

اعلام این خبر که سومچای وونگساوات، نخست وزیر تایلند رای دادگاه قانون اساسی تایلند را پذیرفته و استعفا می دهد سبب پایان محاصره فرودگاه بین المللی بانکوک شده است.

تظاهرکنندگان مخالف دولت اول وقت فردا، چهارشنبه 3 دسامبر ( 13 آذر) موانعی را که در اطراف فرودگاه ایجاد کرده اند برچیده و از روز پنجشنبه پروازهای مسافرتی این فرودگاه از سر گرفته می شود.

با رفع محاصره فرودگاه بانکوک، ده ها هزار مسافر خارجی که به دلیل بحران سیاسی تایلند سرگردان مانده اند، خواهند توانست از این کشور خارج شوند.

پیشتر، دادگاه قانون اساسی این کشور حزب قدرت مردم را در ارتباط با تخلف در انتخابات پارلمانی دسامبر سال 2007 مجرم شناخته و به انحلال این حزب و منع فعالیت سیاسی شماری از رهبران حزب رای داده بود.

قضات دادگاه همچنین سومچایی وونگساوات، نخست وزیر را به محرومیت از فعالیت های سیاسی به مدت پنج سال محکوم کردند.

پس از صدور رای دادگاه، نخست وزیر تایلند اعلام کردکه این رای را می پذیرد و از سمت خود کناره گیری می کند.

جریان اعلام رای از شبکه تلویزیونی تایلند پخش شد و طی آن، رئیس دادگاه قانون اساسی گفت که با توجه به شرایط پرونده، 9 قاضی دادگاه گزینه دیگری جز صدور این رای نداشته اند.

وی گفت که رای دادگاه لازم الاجراست و حزب قدرت مردم و رهبران آن، ولو اینکه با این حکم مخالف باشند، موظف به اجرای آن هستند.

در رای قضات دادگاه آمده است که حزب قدرت مردم به این دلیل منحل می شود که شماری از کارمندان اجرایی آن در ارتباط با تقلب در انتخابات سال 2007 مجرم شناخته شده اند.

رئیس دادگاه افزود که اگرچه تعدادی از اعضای رهبری حزب از تخلف انتخاباتی آگاهی نداشتند، اما قانون صراحت دارد که حزب و رهبران آن موظف به نظارت بر اعضای خود بوده و نمی توانند از مسئولیت مبرا شناخته شوند.

این دومین رای دادگاه قانون اساسی علیه رهبری حزب قدرت مردم در سال جاری است. در ماه سپتامبر، این دادگاه به برکناری سمک سونداراوج، نخست وزیر سابق، رای داد و دلیل آن را تصدی همزمان سمت دولتی و شغل خصوصی توسط او اعلام کرد.

رای اخیر دادگاه قانون اساسی برای انحلال حزب حاکم به معنی آن نیست که تمامی نمایندگان حزب در پارلمان کرسی های خود را از دست خواهند داد.

طبق قوانین تایلند، آنان می توانند تحت عنوان یک حزب جدید فعالیت کنند و در صورت تمایل، با اتکا به اکثریت خود در پارلمان، دولت جدید را تشکیل دهند.

مطالب مرتبط