کاندیداهای اوباما می توانند سیاست خارجی آمریکا را تغییر دهند؟

باراک اوباما و هیلاری کلینتون
Image caption آقای اوباما می تواند با رقیب سابق خود، هیلاری کلینتون همکاری نزدیک داشته باشد؟

افرادی که باراک اوباما، رییس جمهور منتخب آمریکا، به عنوان اعضای گروه امنیت ملی جدید این کشور برگزیده، قویا نشان می دهد که او به چه نوع سیاست خارجی دل بسته است.

این گروه متنوع، از شخصیت هایی مصمم تشکیل شده که دیدگاه برخی از آنها از رویکرد خود آقای اوباما در جریان مبارازات انتخاباتی اش ستیزه جویانه تر است.

البته این احتمال وجود دارد که آنچه که در مبارزات انتخاباتی گفته می شود، منعکس کننده طرز فکر رئیس جمهور آینده آمریکا نباشد و در واقع سطحی ترین برداشت را از افکار او را ارائه دهد.

اما بهترین راهنما برای درک نگرش آقای اوباما درباره امور خارجی، ارزیابی افرادی است که او برای تشکیل گروه جدید سیاست خارجی خود انتخاب کرده است.

این گروه آمیخته ای است از یک چهره مشهور سیاسی مانند هیلاری کلینتون (به عنوان وزیر امور خارجه)، یک چهره دو حزبی مانند رابرت گیتس (که پذیرفته در مقام وزارت دفاع بماند) و یک چهره نظامی مانند دریاسالار جیمز جونز (به عنوان مشاور امنیت ملی)، که به خوبی محدودیت های قدرت نظامی را می شناسد.

آقای اوباما تاکید دارد که برای بازسازی کشورهای ناکارآمد مانند افغانستان باید طرح های مهم مدنی اجرا شود.

به جمع این سه نفر باید سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل را اضافه کرد. سوزان رایس، یکی از نزدیک ترین مشاوران آقای اوباما بوده و بعد از روی کار آمدن دولت او، هم رده اعضای دولت قرار خواهد گرفت. در دولت جورج بوش، سفیر آمریکا چنین جایگاهی نداشته است.

خانم سوزان رایس قویا معتقد است که برای متوقف کردن نسل کشی و حوادث وحشتناک دیگر باید به سراغ نهادهای بین المللی و اقدامات چند جانبه رفت.

انتخاب او به روشنی نشان می دهد که آقای اوباما به اقدامات چند جانبه گرایش دارد.

در کل احساس می شود که دولت آتی نه تنها نقش راهبردی آمریکا را لازم می داند بلکه همچنین لازم می بیند که این رهبری به همراه متحدان و دیگر کشورها دنبال شود.

اما سوال اصلی این است که اعضای این گروه چگونه می توانند با یکدیگر کار کنند؟ باراک اوباما چگونه می تواند از استعدادهای آنها استفاده کند؟ و شاید مهم ترین سوال این است که او چگونه می تواند با رقیب سابق خود، خانم کلینتون، ارتباط کاری نزدیکی داشته باشد؟

مطالب مرتبط