نقش آمریکا در تنش میان هند و پاکستان

پرچم پاکستان
Image caption برخی گروه ها در پاکستان طی روزهای اخیر علیه هند تظاهرات کرده اند

مقام های بلندپایه آمریکا در تلاش برای فرونشاندن تنش میان هند و پاکستان هستند که به دنبال حملات اخیر در بمبئی هند به وجود آمده است.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه و دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به منطقه سفر کرده اند تا پاکستان را به همکاری و هند را به خویشتن داری فرا خوانند.

این دیدارها در حالی انجام می شود که جزئیات بیشتری در مورد هشدار آمریکا به هند پیش از حملات بمبئی در مورد احتمال وقوع چنین حملاتی منتشر می شود.

راب واتسون، خبرنگار بی بی سی در امور دفاعی و امنیتی می گوید آمریکا در شرایط کنونی، خود را در موقعیتی عجیب می بیند. از طرفی سعی می کند تنش ها را در منطقه کاهش دهد و از طرف دیگر به تحقیقاتی کمک می کند که به طور فزاینده انگشت اتهام را در مورد حملات بمبئی متوجه گروه پاکستانی لشکر طیبه می کند.

جزئیات بیشتری هم درباره هشدارهای اطلاعاتی به هند هم منتشر شده که مایه شرمساری دولت هند شده است. دولت هند هشدارهای آمریکا و سازمان های اطلاعاتی داخلی خود را نادیده گرفته است.

مقام های آمریکایی گفته اند که اواسط اکتبر امسال اطلاعاتی درباره حملات از طریق دریا به اهداف گردشگری و تجاری به هند داده شده است.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که در برخی از این هشدارهای اطلاعاتی مشخصا به برخی اهداف از جمله هتل تاج محل اشاره شده بود.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا این قابلیت فنی را دارند تا تمام ارتباطات الکترونیکی جنوب آسیا را گوش دهند و آنها را ضبط کنند که این موضوع در حال حاضر به هند برای ردیابی تماس های انجام شده در این حملات کمک می کند.

Image caption هتل تاج محل در بمبئی فعالیت خود را مجددا از سر گرفته است

مقام های آمریکایی اگرچه می گویند که تمامی شواهد تا کنون دال بر دست داشتن گروه لشکر طیبه پاکستان در این حملات است اما خواهان خویشتن داری هند شده اند.

آمریکا بر این باور است که روابط بهتر میان هند و پاکستان می تواند مشکلات منطقه ای از جمله افغانستان را حل و فصل کند و به همین منظور نمی خواهد پاکستان نیروهای خود را از مرز با افغانستان دور کند.

برای پرهیز از چنین سناریویی، مقام های آمریکایی امیدوارند که بتوانند پاکستان را متقاعد به برخورد با گروه های شبه نظامی داخلی کنند.

اما هند در هر حال به چنین رویکردی با تردید خواهد نگریست. هند تجربه وعده های قبلی آمریکا در زمینه وارد کردن فشار بر پاکستان را دیده که نتیجه چندانی به دنبال نداشته است.

مطالب مرتبط