چالش های بزرگ ناتو در افغانستان

ناتو

نشست وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در بروکسل با مرور عملیات این سازمان در افغانستان به پایان رسیده است.

یاپ د هوپ شفر، دبیرکل این سازمان از کشورهای عضو خواسته تا به تعهدات خود در قبال اعزام نیرو و تدارکات به افغانستان عمل کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است که توجه خود را پس از ورود به کاخ سفید به جای عراق، روی افغانستان متمرکز خواهد کرد.

دبیرکل ناتو وضعیت نیروهای ناتو در افغانتسان را مورد ارزیابی قرار داده و طبق این ارزیابی ناتو در برخی زمینه ها به پیشرفت هایی دست یافته است. ارتش افغانستان اینک موثرتر عمل می کند، روابط سیاسی میان پاکستان و افغانستان بهتر است و تعداد نیروهای بین المللی در افغانستان نیز به طور مرتب در حال افزایش است.

اما هشدارهایی نیز داده شد. دبیرکل ناتو تاکید کرد که چالش های پیش رو، کماکان بزرگ هستند.

آقای د هوپ شفر گفت: "آشکارا ما به نیروهای بیشتری در افغانستان احتیاج داریم. ما در حال حاضر برای اعمال برنامه های جدید و توسعه زیرساخت های نو، نیرو و منابع کافی در اختیار نداریم."

وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو همچنین با وزیران خارجه گرجستان و اوکراین به طور جداگانه دیدار کردند. این دو مقام در این دیدارها از تصمیم ناتو برای کمک به گرجستان و اوکراین جهت اعمال اصلاحات سیاسی و نظامی مورد نظر ناتو ابراز خشنودی کردند.

با روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید در آمریکا، نشست بروکسل به نوعی محلی برای کسب اطلاع در مورد سیاست های دولت آتی آمریکا در زمینه افغانستان، گسترش ناتو و روابط با روسیه بود.

دبیر کل ناتو اعلام کرده این سازمان با "احیاء مشروط و تدریجی روابط" با روسیه موافقت کرده است.یاپ د هوپ شفر گفته که گفتگو ها با دولت روسیه که در ماه اوت بخاطر حمله روسیه به گرجستان متوقف شده بود، از سر گرفته خواهد شد.

مطالب مرتبط