رایس: پاکستان به حملات بمبئی واکنش قاطعانه نشان دهد

رایس و گیلانی نخست وزیر پاکستان
Image caption رایس در دیدار با مقامات پاکستان خواستار همکاری آنان با هند شد

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا پاکستان را به همکاری "کامل و شفاف" در تحقیقات مرتبط با حملات بمبئی فراخواند.

روز پنجشنبه، 4 دسامبر (14 آذر)، خانم رایس که پس از دیدار از هند وارداسلام آباد، پایتخت پاکستان شده، گفت که دولت این کشور باید نسبت به حملات هفته گذشته در شهر بمبئی "واکنشی قاطع" نشان دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود که تمامی دولت های جهان باید خطر افراطگرایی و تروریسم را جدی بگیرند و با آن مقابله کنند و این موضوع یکی از محورهای اصلی مذاکرات او با مقامات پاکستانی است.

برخی مقام های هندی می گویند مهاجمان که حداقل 188 نفر را به قتل رساندند، با پاکستان در ارتباط بوده اند، اما پاکستان این ادعا را رد کرده است.

در همین حال، در بمبئی هزاران نفر در اعتراض به حملات انجام شده دست به راهپیمایی زدند و بسیاری از تظاهرکنندگان از آنچه که به ناتوانی دولت هند از جلوگیری از وقوع این حملات می خواندند ابراز ناخرسندی می کردند.

در رویدادی دیگر پلیس بمبئی اعلام کرد نیروهای آن مواد منفجره ای را که پیکارجویان در ایستگاه اصلی قطار این شهر کارگذاشته بودند خنثی کرده است.

به گفته خبرنگاران، حملات هفته گذشته در بمبئی مردم هند را تکان داده و برخی از رسانه ها از این واقعه با عنوان "یازده سپتامبر هند" نام می برند.

"وقت همکاری"

روز چهارشنبه، خانم رایس پس از ملاقات با وزیر خارجه هند همدردی دولت آمریکا را به اطلاع او رساند و خواستار همکاری تمامی کشورها در مبارزه علیه تروریسم شد.

Image caption رایس از هند خواست تبعات اقدامات خود را در نظر بگیرد

او گفت: "اکنون وقت آن است که همه همکاری کنند و در این کار شفافیت نشان دهند و به ویژه الان زمان آن است که پاکستان در این زمینه اقدام کند."

خانم رایس در عین حال به هند هم هشدار داد به اقدامی دست نزند "تبعاتی ناخواسته" داشته باشد.

او گفت: "باید تاثیر پاسخ در جلوگیری [از اقدام های مشابه] در نظر گرفته شود."

تحلیلگران می گویند کاندولیزا رایس نگران آن است شدت گرفتن تنش نظامی در جنوب آسیا توجه پاکستان را از مبارزه با پیکارجویان مستقر در خاک این کشور در مرز افغانستان منحرف کند و به تضعیف دولت غیرنظامی پاکستان بینجامد.

پراناب موخرجی، وزیر خارجه هند در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود گفت "تردیدی وجود ندارد" که پیکارجویان از پاکستان آمده بودند و از داخل پاکستان هدایت می شدند.

همزمان با سفر خانم رایس به هند، مایک مولن رئیس ستاد مشترک آمریکا نیز از پاکستان دیدار می کند.

او پاکستان را فراخواند تا پس از حملات بمبئی، مبارزه خود با گروه های پیکارجو را گسترده تر کند.

در همین حال احزاب سیاسی پاکستان با امضاء یک بیانیه مشترک از کشتار مردم بیگناه بمبئی ابراز انزجار کردند و مراتب همدردی خود با هند را ابراز داشتند.

در این بیانیه همچنین "وارد کردن عجولانه اتهامات بی اساس" به پاکستان مردود دانسته شده است.

وزیر خارجه هند گفت این کشور به پاسخ نظامی نمی اندیشد اما تاکید کرد خودداری پاکستان از اقدامی موثر "روند آشتی دوجانبه را به مخاطره خواهد انداخت."

هند همچنین از دولت پاکستان خواسته 20 نفر را که در هند تحت تعقیب قانونی هستند و، به گفته مقامات هندی در پاکستان مخفی شده اند، به هند تحویل دهد.

به گفته منابع پلیس هند، مهاجمان بمبئی از پاکستان عازم هند شدند و به لشکر طیبه، یک گروه تندرو اسلامگرا مستقر در پاکستان، وابسته بودند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان گفته است چنانچه شواهدی مبنی بر دست داشتن مظنونین مستقر در پاکستان در این حملات وجود داشته باشد، دولت پاکستان آنان را در دادگاه های این کشور محاکمه خواهد کرد.

عملیات مهاجمان مسلح در بمبئی که از شامگاه چهارشنبه 26 نوامبر آغاز شد و تا بامداد شنبه ادامه یافت، بیش از یکصد و هفتاد کشته برجای گذاشت و باعث انتقاد از دولت فدرال هند و دولت ایالت ماهاراشترا به دلیل ناتوانی در جلوگیری از وقوع چنین حملاتی شد.

مطالب مرتبط