رایس خواستار همکاری پاکستان در یافتن عاملان حملات بمبئی شد

کاندولیزا رایس
Image caption کاندولیزا رایس برای کاهش تنش بین هند و پاکستان به دهلی رفته است

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا که از هند دیدن می کند، خواستار همکاری کامل و شفاف پاکستان در تحقیقات مرتبط با حملات بمبئی شده و از مقامات پاکستان خواسته است که این امر را یک مسئله جدی تلقی کنند.

این اظهارات خطاب به خبرنگاران و قبل از مذاکرات خانم رایس با رهبران هند بود.

وی گفت آمریکا در مورد یافتن مسئولان حملات بمبئی عجولانه قضاوت نخواهد کرد ولی افزود : "این (حملات) به وضوح از نوع تروریسمی است که القاعده در آن شرکت دارد."

کاندولیزا رایس در تلاش برای کاهش تنش بر سر این اتهامات که عاملان حملات بمبئی با پاکستان ارتباط داشته اند، به هند رفته و با رهبران این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

مقامات آمریکایی می گویند یک ماه قبل از حملات بمبئی در مورد احتمال این حملات، به هند هشدار داده شده بود.

در همین حال سیاستمداران پاکستانی حملات به بمبئی را محکوم کرده ولی وارد کردن "اتهامات عجولانه" به پاکستان را رد کرده اند.

در آنچه که خبرنگاران آن را یک نمونه نادر اتحاد سیاستمداران پاکستانی خوانده اند، آنها به "اتهامات اثبات نشده در مورد دخالت پاکستان" اعتراض کرده اند.

هند می گوید عوامل پاکستان این حملات را انجام داده اند و از این کشور خواسته 20 مظنون را تحویل دهد.

به گفته منابع پلیس هند، مهاجمان از پاکستان عازم هند شدند و به لشکر طیبه، یک گروه تندرو اسلامگرا مستقر در پاکستان، وابسته هستند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان گفته است چنانچه شواهدی مبنی بر دست داشتن مظنونین مستقر در پاکستان در این حملات وجود داشته باشد، دولت پاکستان آنان را در دادگاه های این کشور محاکمه خواهد کرد.

عملیات مهاجمان مسلح در بمبئی که از شامگاه چهارشنبه 26 نوامبر آغاز شد و تا بامداد شنبه ادامه یافت، بیش از یکصد و هفتاد کشته برجای گذاشت و باعث انتقاد از دولت فدرال هند و دولت ایالت ماهاراشترا به دلیل ناتوانی در جلوگیری از وقوع چنین حملاتی شد.

مطالب مرتبط