از سرگرفته شدن پروازها از فرودگاه های بانکوک

خروج تظاهرکنندگان از فرودگاه بین المللی بانکوک
Image caption پس از اعلام رای دادگاه قانون اساسی تایلند، تظاهرکنندگان به اشغال فرودگاه بین المللی بانکوک پایان دادند

تظاهرات ضد دولتی در فرودگاه های بانکوک رسما پایان یافته و برای اولین بار پس از یک هفته، یک هواپیما در بانکوک به زمین نشسته است.

یک هواپیمای شرکت هواپیمایی تایلند با 305 مسافر که از جزیره پوکت به پرواز درآمده بود، اولین هواپیمایی است که پس از 8 روز در یکی از فرودگاه های بانکوک فرود آمده است.

قرار است پروازهای بین المللی از فردا، پنجشنبه 4 دسامبر، از سر گرفته شود.

نزدیک به 300 هزار نفر که به دلیل بسته شدن فرودگاه بانکوک، در تایلند سرگردان مانده بودند، اکنون خواهند توانست از این کشور خارج شوند.

اشغال هشت روزه فرودگاه های اصلی بانکوک، مرحله نهایی مبارزه مخالفین برای برکنار کردن دولت کنونی تایلند بود.

پس از آن که دادگاه قانون اساسی تایلند حزب سومچای وونگساوات، نخست وزیر این کشور را در ارتباط با تخلف در انتخابات پارلمانی دسامبر سال 2007 مجرم شناخته و به انحلال این حزب و منع فعالیت سیاسی شماری از رهبران حزب رای داد، محالفان به اشغال فرودگاه ها پایان دادند.

قضات دادگاه همچنین سومچایی وونگساوات را به محرومیت از فعالیت های سیاسی به مدت پنج سال محکوم کردند.

پس از صدور رای دادگاه، نخست وزیر تایلند اعلام کردکه این رای را می پذیرد و از سمت خود کناره گیری می کند.

در رای قضات دادگاه آمده است که حزب قدرت مردم به این دلیل منحل می شود که شماری از کارمندان اجرایی آن در ارتباط با تقلب در انتخابات سال 2007 مجرم شناخته شده اند.

این دومین رای دادگاه قانون اساسی علیه رهبری حزب قدرت مردم در سال جاری است.

در ماه سپتامبر گذشته این دادگاه به برکناری سمک سونداراوج، نخست وزیر سابق، رای داد و دلیل آن را تصدی همزمان سمت دولتی و شغل خصوصی توسط او اعلام کرد.

رای اخیر دادگاه قانون اساسی برای انحلال حزب حاکم به معنی آن نیست که تمامی نمایندگان حزب در پارلمان کرسی های خود را از دست خواهند داد.

طبق قوانین تایلند، آنان می توانند تحت عنوان یک حزب جدید فعالیت کنند و در صورت تمایل، با اتکا به اکثریت خود در پارلمان، دولت جدید را تشکیل دهند.

مطالب مرتبط