پیمان منع بمب های خوشه ای امضا می شود

Image caption بمبهای خوشه ای که در طول جنگ جهانی دوم ساخته شدند، حاوی چندین بمب کوچترند

پس از انجام مذاکراتی در اسلو، پایتخت نروژ، بیش از 100 کشور در مورد پیمانی به توافق رسیدند که براساس آن استفاده از بمب های خوشه ای فعلی ممنوع می شود.

اما روسیه، آمریکا ، چین و اسرائیل که بیش از هر کشور دیگری این بمبها را در اختیار دارند، هنوز این پیمان را امضا نکرده اند.

این بمب ها که در طول جنگ جهانی دوم ساخته شدند، حاوی چندین بمب کوچترند که در یک منطقه وسیع پخش می شوند و برای جلوگیری از پیشروی نظامی طراحی شده اند.

مخالفان استفاده از بمب های خوشه ای که بعضی از آنها در ارتش خدمت می کنند، می گویند که استفاده از بمب های خوشه ای به دلیل آنکه بعضی از بمب های کوچکتر عمل نمی کنند، مثل مین خطرات زیادی برای غیر نظامیان دارد. آنها استفاده از بمب های خوشه ای را منسوخ و غیر اخلاقی می دانند.

بسیاری از بزرگترین دارنده های بمب های خوشه ای این پیمان را امضا نکرده اند، و امضا کنندگان می گویند این اقدام استفاده از بمب ها را ننگ آور خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ، نخست وزیر نروژگفت که این پیمان دنیا را به جایی امن تر تبدیل می کند اما باید خیلی پیشتر از اینها مطرح می شد. وی گفت:" تعداد زیادی از انسانها جان خود را از دست داده اند. تعداد زیادی دست و پای خود را از دست داده اند. آینده بسیاری از مردم نابود شده است."

طبق گزارش راب واتسون، گزارشگر مسائل دفاعی و امنیتی در بی بی سی، این پیمان که توافق آن در دوبلین در ماه مه حاصل شده، استفاده از بمب های خوشه ای را مطلقا ممنوع نمی کند.

این پیمان تنها استفاده از انواع بمب های خوشه ای را ممنوع می کند که در حال حاضر تولید می شوند. اما اجازه تولید به بمب هایی با دقت بیشتر و با نرخ خرابی پایین تر را می دهد.

پیمان توافق شده علاوه بر منع تولید بمب های فعلی، پاکسازی کشورهایی که بمب های خوشه ای در آنها استفاده شده را نیز میسر می کند.

فعالان می گویند که حتی کشورهای بزرگی مثل آمریکا و روسیه که پیمان را امضا نکرده اند هم نمی خواهند بیشتر از این برچسبی در ارتباط با بمب های خوشه ای به آنها بخورد.

جودی ویلیامز از فعالان مبارزه با مین و برنده جایزه صلح نوبل گفت که آمریکا تمام نکات پیمان را قبول دارد و امیدوار است که باراک اوباما، رییس جمهور منتخب، آن را امضا کند.

جودی ویلیامز به خبرگزاری رویترز گفت: "آقای اوباما به ما می گوید که باید امید داشته باشیم و چشم انتظار تحول باشیم. من امید و تحول را دوست دارم اما می خواهم او امضایش کند."

انتظار می رود امضای این پیمان در اسلو 2 روز به طول انجامد و بعد از آن به مقر سازمان ملل در نیویورک منتقل شود تا کشورهای دیگر نیز بتوانند آن را امضا کنند.