اسرائیل شهرک نشین های یهودی را بیرون کرد

شهرک نشینان یهودی
Image caption شمار زیادی سرباز برای بیرون کردن هر یک از شهرک نشینان لازم بوده است

نیروهای امنیتی اسرائیل به ساختمانی در الخلیل در کرانه باختری رود اردن حمله و حدود 200 شهرک نشین یهودی را بیرون کرده اند. این افراد با سرپیچی از حکم دادگاه این ساختمان را اشغال کرده بودند.

بیشتر ساکنان شهر الخلیل فلسطینی هستند.

تخلیه ساختمان پس از چند روز درگیری پی در پی میان شهرک نشینان و فلسطینیان، که در این مدت به سمت یکدیگر سنگ پرتاب می کرده اند، صورت گرفته است.

تصاویر تلویزیونی شهرک نشینان را نشان داده است که در حالی که کشان کشان از ساختمان بیرون برده می شدند، سربازان اسرائیلی را کتک می زدند.

گزارش ها حاکی است حدود بیست شهرک نشین و پرسنل امنیتی در درگیری های امروز (4 دسامبر)، زخمی شده اند.

در عملیات تخلیه امروز، که ارتش اسرائیل می گوید بیست دقیقه به طول انجامیده است، صدها سرباز مشارکت داشته اند.

نیروهای امنیتی و پلیس با ایجاد حصار در اطراف ساختمان سعی داشته اند مانع از بازگشت دوباره شهرک نشینان به آن شوند.

صدها تن از هواداران و فعالان یهودی به سوی این نقطه از شهر الخلیل سرازیر شدند تا حمایت خود را از اشغالگران ساختمان نشان دهند.

صدها شهرک نشین، که اکثرا از مناطق دیگر به الخلیل آمده اند، با پرتاب سنگ، به آتش کشیدن چند منزل و مزرعه فلسطینی و در مواردی با شلیک گلوله با فلسطینیان و نیروهای امنیتی اسرائیلی درگیر شده اند و درگیریها بین دو طرف ادامه دارد.

شهرک نشینان می گویند که صاحبان قانونی این ساختمان هستند اما فلسطینیان با این ادعا مخالفند.

شهرک نشینان می گویند که این ساختمان را از صاحب فلسطینی آن به مبلغ یک میلیون دلار خریده اند اما فلسطینی مذکور گفته است که از فروش ساختمان منصرف شده بوده است.

ماه گذشته دیوان عالی اسرائیل دستور داد تا زمانی که یک دادگاه دیگر وضعیت مالکیت این ساختمان را روشن کند، این ساختمان باید خالی بماند.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل که پیش از انجام عملیات تخلیه با شهرک نشینان یهودی ملاقات کرده بود، گفته است که تا زمانی که مجادله بر سر مالکیت ساختمان ( که به "خانه صلح" شهرت یافته است)، مرتفع شود، نگهداری از آن بر عهده ارتش این کشور خواهد بود.

مقامات دفاعی اسرائیلی نگرانند تنش در الخلیل به سایر نقاط تحت اشغال اسرائیل در کرانه باختری گسترش یابد.

به گفته خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس، شهرک نشینان اسرائیلی که تصاحب اراضی فلسطینی را تکلیف شرعی خود می دانند، در اسرائیل یک بلوک سیاسی مهم محسوب می شوند و سازمان یافته عمل می کنند.

صدها نفر از اعضای این گروه در اعتراض به تخلیه این ساختمان در الخلیل، ورودی بزرگراه اصلی تل آویو به بیت المقدس را نیز برای ساعاتی مسدود کردند .

مطالب مرتبط