درگیری تندرویان اسرائیلی با مقامات شدت یافته است

Image caption تمایل درگیری شهرک نشینان با نیروهای اسرائیلی بیشتر می شود

بیرون راندن شهرک نشینان یهودی از ساختمانی در الخلیل توسط نیروهای امنیتی اسرائیلی، اولین مرحله از نبردی است که به نظر می رسد به جنگی طولانی بین دولت اسرائیل و شهرک نشینان تبدیل شود. شهرک نشینانی که ظاهرا هر روز تمایلشان به سرپیچی از قانون بیشتر می شود. خشونت شهرک نشینان علیه فلسطینی ها نیز به مشکلات امنیتی دولت افزوده است.

بیرون کردن شهرک نشینان از مکانی با نام شایسته " خانه صلح " در الخلیل نشان می دهد که مقامات اسرائیلی با قاطعیت می خواهند قانون را رعایت کنند. اما بسیاری از منتقدان لیبرال در اسرائیل معتقدند که این اقدامی کم اهمیت بود که بسیار دیر انجام شد.

بخش هایی از تشکل شهرک نشینان در کرانه غربی، خود قانون را به دست گرفته اند. در آغاز خروج اسرائیل از باریکه غزه، بسیاری از آنها به شیوه ای افراطی قصد دارند از موافقتی مبنی بر ریشه کن کردن شهرک های کرانه غربی در قراددادهای صلح آینده جلوگیری کنند.

مدتهاست که تنش بین دولت و بخش افراطی شهرک نشینان بر سر چیزی بود که اسرائیلی ها آن را "پایگاههای مرزی غیر قانونی" می نامند. یعنی شهرک های جدید که ساختن آنها توسط مقامات اسرائیلی تایید نشده است.

اسرائیل بارها به آمریکا اطمینان داده است که آنها را تخریب خواهد کرد. اما اقدامات کمی در این راستا انجام شده است. این می تواند مهمترین نکته برای مجادله با تشکیلات اوباما باشد که قصد دارد گامهای محکمی برای استقرار صلح بردارد.

نیروهای امنیتی اسرائیلی مدتهاست که در حمله شهرک نشینان به فلسطینی ها، مداخله جدی انجام نمی دادند. اما چیزی که اکنون موضوع را حاد تر کرده است تمایل روز افزون شهرک نشینان برای مقابله با پلیس و ارتش است.

در عین حال، در ماههای اخیر، رشد راستگرایان افراطی افزایش یافته است. در ماه سپتامبر منزل یکی از دانشگاهیان برجسته و منتقد پروژه شهرک نشینی بمب گذاری شد.

دولت قصد دارد با تهدید روز افزون یهودیان افراطی جدی تر برخورد کند. اما این کاملا روشن است که تشکل شهرک نشین ها همچنان قصد دارد به مبارزه خود با دولتی که آن را نامشروع می داند ادامه دهد.

مطالب مرتبط