'صدور کیفرخواست علیه کارکنان شرکت بلک واتر'

عراق
Image caption حادثه مرگبار 16 سپتامبر 2007 موجب اعتراض شدید دولت عراق به آمریکا شد

بر اساس گزارش ها، در آمریکا دادستان های فدرال علیه 5 تن از کارکنان شرکت امنیتی بلک واتر که در سال میلادی سال گذشته 17 شهروند عراق را کشته اند، کیفر خواست صادر می کنند.

این حادثه مرگبار در 16 سپتامبر سال 2007 میلادی اتفاق افتاد.

کارکنان مسلح شرکت بلک واتر که محافظ یک کاروان حامل دیپلمات های آمریکایی بودند، در محله سنی نشین منصور بغداد به روی مردم آتش گشودند و حداقل 17 تن را به قتل رساندند.

شرکت بلک واتر همواره تاکید کرده که در آن حادثه از کاروان دیپلمات های آمریکایی در برابر حمله شورشیان دفاع کرده است.

دولت عراق این استدلال را کرده است و می گوید که کاروان یاد شده از سوی شورشیان مورد حمله قرار نگرفته بود و محافظان بلک واتر فقط افراد بیگناه غیرنظامی را کشتند.

انتظار می رود که دادستان های فدرال وابسته به وزارت دادگستری آمریکا تا چند روز آینده رسما اعلام کنند که بنا بر چه اتهاماتی می خواهند کارکنان شرکت بلک واتر را تحت تعقیب قرار دهند.

پلیس فدرال آمریکا، (اف بی ای) که به وزارت دادگستری این کشور وابسته است، تحقیقات گسترده ای درباره حادثه 16 سپتامبر 2007 انجام داده است.

در همین رابطه، شبکه ای بی سی آمریکا به نقل از منابع ناشناس خبر داده است، ماموران اف بی آی به این نتیجه رسیده اند که بیشتر تیراندازی های آن حادثه توسط دو تن از محافظان بلک واتر انجام شده بود.

دولت عراق در ماه اوت گذشته اعلام کرد در نظر دارد که 6 نفر از کارکنان این شرکت را محاکمه کند.

در پی وقوع حادثه 16 سپتامبر، وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمریکا مقررات ناظر بر عملکرد شرکت های خصوصی فراهم آورنده خدمات امنیتی در عراق را سخت تر کردند.

دولت آمریکا همچنین پذیرفته است که پیمانکاران باید به موجب قانون آمریکا جوابگوی اعمال جنایتکارانه کارکنانشان باشند.

شرکت بلک واتر یکی از بزرگ ترین کمپانی های خصوصی امنیتی آمریکایی است و مقر اصلی آن در ایالت کارولینای شمالی واقع است.