گوردون براون به عدم استرداد هکر به آمریکا تشویق شد

 گری مک کینون
Image caption دولت آمریکا می گوید که این هکر انگیزه مغرضانه داشته است

حامیان یک شهروند بریتانیا که به هک کردن فایل های محرمانه ارتش آمریکا اعتراف کرده، از گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، خواسته اند که برای جلوگیری از استرداد او به آمریکا اقدام بکند.

این هکر گری مک کینون نام دارد. دولت آمریکا در پی آنست که او در دادگاهی در این کشور محاکمه کند. اگر گری مک کینون به آمریکا تحویل داده شود، احتمال دارد که به 70 سال حبس محکوم شود.

دولت آمریکا 97 فقره هک فایل های کامپیوتری علیه گری مک کینون مطرح کرده اند.

او اذعان کرده است که از داخل اتاق خوابش در لندن وارد سیستم کامپیوتری ارتش آمریکا و آژانس فضایی آمریکا (ناسا) شده است، اما گفته که هدف او فقط یافتن اطلاعات درباره اشیای پرنده ناشناس (UFO)، بوده است.

حامیان او روز شنبه (6 دسامبر) نامه ای به نخست وزیر بریتانیا تسلیم کردند که در آن از گوردون براون خواستند که این هکر بجای آمریکا در بریتانیا محاکمه شود.

در تجمعی که برای توقف استرداد او روبروی سفارت آمریکا در لندن برگزار شد، مادر آقای مک کینون گفت که پسرش از استرداد وحشت دارد. او همچنین گفت که آمریکا از این که پسرش گفته که کامپیوترهای ارتش آمریکا فاقد رمز عبور، یا دیوار حفاظتی بوده اند، شرمسار شده است.

دادگاه حقوق بشر اروپا پیشتر با استرداد مک کینون به آمریکا مخالفتی نکرد.

اما یکی از دادگاه های عالی انگلستان قرار است پرونده او را در روز 20 ژانويه سال میلادی آینده مورد بررسی قرار دهد.

پرونده آقای مک کینون برای اولین بار در سال 2006 در دادگاه بریتانیا شکست خورد و او تقاضای استینافش را به بالاترین مرجع قضائی بریتانیا (Law Lords)، ارجاع داد که این تقاضا نیز رد شد.

وی در سال 2002 دستگیر شد، اما هرگز در بریتانیا محکومیتی دریافت نکرد. بزرگ ترین هک کامپیوترهای نظامی توسط گری مک کینون صورت گرفته است.

مقامات هشدار داده اند که در صورتی که مک کینون با آن ها همکاری یا به گناهکار بودن خود اعتراف نکند، با این پرونده به عنوان یک پرونده تروریستی برخورد خواهند کرد که حکم زندان آن بسیار طولانی خواهد بود.

آمریکا می گوید آقای مک کینون از فوریه 2001 تا مارس 2002 دهها کامپیوتر ارتش، نیروی دریایی، نیروی هوایی و وزارت دفاع آمریکا و همچنین 16 کامپیوتر ناسا را هک کرده است.

دادستان پرونده می گوید که آقای مک کینون کمی پس از حملات یازده سپتامبر به آمریکا، فایل های پایگاه های دریایی و هوایی این کشور را حذف کرده و باعث اختلال سیستم های کامپیوتری آن ها شده است.

آقای مک کینون، که بیکار است، اعتراف کرده که بدون اجازه وارد کامپیوترهایی در آمریکا شده، اما گفته است که فقط شیفته کامپیوتر است و قصد خرابکاری و آسیب نداشته است.

او تاکید دارد که فقط می خواسته اطلاعاتی درباره اشیا پرنده ناشناس پیدا کند و فکر کرده است که مقامات آمریکایی این اطلاعات را مخفی نگه داشته اند و او وظیفه داشته آنها را آشکار کند.