ناکامی سارکوزی در کاهش آلودگی در شرق اروپا

نیروگاه زغال سنگی در لهستان
Image caption کشورهای شرق اروپا طرح اتحادیه اروپا را ناعادلانه می دانند

تلاش نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، برای متقاعد کردن رهبران کشورهای شرق اروپا به پذیرش طرح اتحادیه اروپا برای مبارزه با گرمایش زمین شکست خورده است.

رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه (6 دسامبر) در لهستان با رهبران نه کشور اروپای شرقی از جمله جمهوری چک، استونی و بلغارستان دیدار کرد تا آن ها را به موافقت با مجموعه موازین اتحادیه اروپا برای کاهش گازهای گلخانه ای مسبب گرم شدن کره زمین، تشویق کند.

اتحادیه اروپا در نظر دارد که میزان تولید گازهای گلخانه ای به ویژه در اروپا را تا سال 2020 میلادی به میزان 20 درصد کاهش دهد. تحقق این امر در عمل مستلزم کاهش شدید استفاده از زغال سنگ است.

اما کشورهای اروپای شرقی به شدت به زغال سنگ وابسته اند. لهستان به طور نمونه 95 درصد انرژی خود را از سوزاندن زغال سنگ تولید می کند.

به همین دلیل، رهبران این کشورها با کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای به میزانی که مورد نظر اتحادیه اروپاست، مخالفت کرده اند.

نیکولا سارکوزی در پایان مذاکرات روز شنبه اعلام کرد که با وجود دستیابی به پیشرفت هایی، طرفین به توافق نهایی دست پیدا نکرده اند.

رهبران لهستان و جمهوری چک می گویند موازین پیشنهادی در هنگام تعیین میزان آلودگی مجاز، سطح پایین تر درآمد کشورهای آن ها را در نظر نمی گیرد.

آقای سارکوزی در شرایطی در شهر دانسک در شمال لهستان با سران نه کشور شرق اروپا دیدار کرد که کارشناسان طرفدار طرح اتحادیه اروپا، 300 کیلومتر دورتر در شهر پوزنان لهستان در مذاکرات تحت رهبری سازمان ملل متحد جهت کاهش آلودگی هوا شرکت کردند.

هرچند گفتگوی های دانسک به طور مستقیم ارتباطی با جلسه شهر پوزنان ندارد، کارشناسان آن را در تثبیت نقش رهبری اروپا در مقابله با تغییر شرایط جوی بسیار مهم می دانند.

اتحادیه اروپا به کشورهای مختلف جهان اعلام کرده است که اگر طرح این اتحادیه در سراسر جهان عملی شود، میزان تولید آلودگی 30 درصد کاهش خواهد یافت.

کشورهای شرق اروپا به ویژه درباره هزینه های معاملات تعرفه های آلودگی کربنی ناشی از تولید گازهای گلخانه ای، بامشکل مواجه هستند.

این کشورها خواهان این هستند که بتوانند با واگذاری تعرفه های آلودگی کربنی به صنایع و مردم کشورهای خود از فشار اجرای این طرح کم کنند.

اما اتحادیه اروپا می خواهد این تعرفه ها به حراج گذاشته شود و معتقد است واگذاری مجانی تعرفه های آلودگی به تضعیف طرح مبادله و معامله تعرفه های آلودگی می انجامد.

مطالب مرتبط