هشدار درباره شیوع سریع وبا در زیمبابوه

بیماران مبتلا به وبا در هراره
Image caption به تعداد قربانیان وبا مرتبا در زیمبابوه افزوده می شود

مقام های سازمان ملل متحد در زیمبابوه تخمین زده اند که حداقل 60 هزار نفر در این کشور به بیماری وبا دچار شده اند.

این تعداد حدود چهار برابر بیشتر از تعدادیست که در آمار رسمی دولت زیمبابوه اعلام شده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در زیمبابوه اعلام کرده است که طی دو هفته آینده برای کمک به دست کم 60 هزار نفر مبتلا به وبا آماده می شود.

نماینده یونیسف در زیمبابوه گفته است در صورتی که این تعداد در زیمبابوه مبتلا به وبا شده باشند، حداقل سه هزار نفر در این کشور جان خود را از دست خواهند داد.

هم اکنون، از ده استان زیمبابوه در نه استان شیوع بیماری وبا گزارش شده است.

مقام های سازمان ملل هشدار داده اند که این بیماری مسری که عمدتا به خاطر آلودگی آب آشامیدنی شیوع پیدا می کند، به سرعت در زیمبابوه در حال گسترش است.

دولت زیمبابوه روز سوم دسامبر امسال برای نخستین بار از سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با شیوع بیماری وبا درخواست کمک فوری کرد.

این دولت می گوید که بیماری وبا در این کشور به مرگ حدود 600 نفر منجر شده است.

اما مقام های سازمان ملل معقتدند که تلفات وبا در زیمبابوه بسیار بیشتر این رقم است، چرا که بسیاری در مناطق دورافتاده و روستاها مردگان خود را بدون این که به دولت خبر دهند، دفن می کنند.

گوردون براون وضعیت فعلی در زیمبابوه را یک بحران بین المللی دانسته و دولت زیمبابوه را به عنوان مسبب اصلی آن محکوم کرده است.

اما دولت زیمبابوه تحریم های غرب علیه این کشور را مسبب این بحران معرفی کرده و مدعی شده که هدف از این تحریم ها سرنگون کردن رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه است.

وزیر بهداشت زیمبابوه پیشتر خواهان دریافت دارو و تجهیزات و نیز پول برای پرداخت حقوق پزشکان و پرستارانی که از رفتن بر سر کار خودداری می کنند، شده بود.

دولت زیمبابوه همچنین خواهان دریافت مواد شیمیایی برای پاکسازی و ضد عفونی کردن منبع اصلی آب شهر هراره شد که از روز دوشنبه گذشته به دلیل آلودگی قطع شده است.

پرسنل پزشکی زیمبابوه می گویند بیمارستان ها فاقد منابع و امکانات کافی از جمله آب پاک و تسهیلات بهداشتی برای مقابله با شیوع بیماری وبا هستند. آن ها هفته گذشته علیه دولت اعتراض کردند، اما راهپیمایی آن ها توسط پلیس سرکوب شد.

بنا بر گزارش ها، آب رودخانه لیمپوپو که بخشی از مرز زیمبابوه با آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد، به میکروب وبا آلوده شده و اداره بهداشت محلی هشدار داده است که مردم از آب این رودخانه استفاده نکنند.

مطالب مرتبط