آشوب در یونان پس از قتل یک نوجوان

صحنه شورش در آتن
Image caption در جریان شورش های آتن چندین اتومبیل تخریب شدند

پس از کشته شدن یک نوجوان به ضرب گلوله پلیس یونان در شهر آتن، چندین شهر دیگر این کشور دستخوش آشوب شده است.

شورشها بلافاصله پس از تیراندازی پلیس آغاز شد که در محله اکسارچیا، در آتن رخ داد، این محله معمولا صحنه برخورد میان نیروهای پلیس و گروه های چپ گرا است.

جوانان به سمت پلیس کوکتل مولوتوف پرتاب کردند، اتومبیل ها را سوزاندن و شیشه پنجره ها را شکستند.

پس از ان شورش ها به سالونیکی، دومین شهر یونان از نظر جمعیت، گسترش یافت و در پی آن به شهرهای کوموتینی و یوانینا در شمال یونان و همچنین شهر کرت کشیده شد.

در پی وقوع این شورش ها که خشونت بار ترین در چندین سال اخیر است، دو افسر پلیس از سمت خود معلق شده اند و تحقیقاتی درباره دلایل حادثه آغاز شده است.

مالکوم برابانت، گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید شورشیان بانک ها و فروشگاه ها در منطقه اصلی تجاری شهر را به آتش کشیده اند.

یک ساختمان چهار طبقه نیز به اتش کشیده شد و چندین اتومبیل مورد هجوم شورشیان قرار گرفته اند.

فریب پلیس

آنارشیست های یونان ناحیه اکسارچیا را محل استقرار خود قلمداد می کنند و آنطور که گزارشگر ما می گوید غالبا شرایط انجام حملات غافلگیرانه از سوی پلیس را ایجاد می کنند تا بتوانند با بمب های بنزینی و سنگ به ماموران پلیس حمله کنند.

در آغاز صبح ماموران سرویس های اضطراری مشغول خاموش کردن آتش بوده اند و اینطور به نظر می رسد که بسیاری از جوانان در داخل موسسه آموزشی پلی تکنیک آتن پناه گرفته اند.

گزارشی از وارد شدن جراحت به شورشیان یا نیروهای پلیس منتشر نشده است.

پروکوپیس پاولوپولوس، وزیر کشور یونان در بیانیه ای "پشیمانی عمیق" دولت یونان از کشته شدن این پسر نوجوان را که 16 ساله گزارش شده، اعلام کرد.

در این بیانیه اعلام شده که اگر مشخص شود "که نیروهای پلیس در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده اند، مجازاتی بی سابقه علیه آنها اجام خواهد شد."

شورش ها پس از وقفه ای دوساعته، در نیمه شب یکشنبه به وقت محلی دوباره آغاز شد و آنطور که خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش کرده همزمان با تظاهرات معترضان از ناحیه مرکزی آتن، درگیری هایی نیز با نیروهای پلیس بیرون از دانشگاه پلی تکنیک یونان رخ داد.

هر چند آسیب های وارد شده گسترده بوده، اما گزارشی از غارت منتشر نشده است.

شاهدان عینی می گویند تخریب هدف دار بوده است؛ در حالیکه برخی مغازه های لباس فروشی و بانک ها به شدت اسیب دیده اند، به چندین کافه و رستوران کوچک آسیبی هیچگونه وارد نشده است.